Reklama

Reklama

Użyj specyfiku za 5 zł z apteki, a okulary przestaną parować

Zimą parujące okulary to istna zmora dla każdego, kto je nosi. Wchodząc z zimnego powietrza do ciepłego pomieszczenia, czy środka transportu publicznego, okularnicy przeżywają katusze, nic nie widząc zza zaparowanych szkieł. Okazuje się, że istnieje banalny sposób, by pozbyć się problemu. Kosztuje on nie więcej, niż 5 zł, a rozwiązanie znajdziemy w aptece.

Co zrobić, żeby okulary nie parowały? Banalny trik za mniej niż 5 złotych z apteki

Nie każdy jest fanem zimy, a już zwłaszcza osoby, które noszą okulary korekcyjne. To one pomagają osobom z wadami wzroku widzieć wyraźnie i często są elementem, bez którego trudno wyjść z domu.

 Dlatego muszą być w idealnym stanie, by wciąż sprawować swoją funkcję. Zimą jest to utrudnione, bo szkła korekcyjne w okularach ze względu na częste zmiany temperatur... parują, uniemożliwiając poprawne widzenie użytkownikowi.

Dzieje się tak, gdy osoba nosząca okulary wejdzie z zimnej, minusowej temperatury do sklepu, domu, czy środka transportu publicznego, gdzie jest cieplej niż na zewnątrz.

Istnieją rozmaite płyny, które możemy dostać w sklepie optycznym do czyszczenia okularów, a które zapobiegają parowaniu szkieł. Istnieje jednak inna metoda, która będzie kosztowała nas nie więcej, niż 5 zł.

Reklama

Zobacz też: Jak czyścić okulary, żeby ich nie zniszczyć? Najczęstsze błędy

Wystarczy, że w aptece kupimy glicerynę. Wystarczy nałożyć na każde ze szkieł glicerynę, wystarczą 2-3 krople, za pomocą ściereczki z mikrofibry. Przecieramy nią każde ze szkieł od wewnętrznej i zewnętrznej strony. 

Następnie drugą, suchą ściereczką polerujemy obydwie strony szkieł. Zabieg powtarzamy, gdy okulary zaczną parować od nowa. 

Właściwości gliceryny. Dlaczego okulary nie parują?

Gliceryna jest substancją higroskopijną, co oznacza, że wiąże cząsteczki wody, zatrzymując je. Stąd zahamowanie parowania na tafli szkła. 

Dodatkowo gliceryna powoduje, że brud nie przywiera tak mocno do czyszczonych powierzchni, więc szkła okularów nie tylko będą przejrzyste, ale dodatkowo bardziej odporne na zabrudzenia i plamy.

Trik na parujące okulary. Koniec męczarni zimą

Prócz zastosowania gliceryny na parujące okulary możemy jeszcze wykorzystać inne sposoby, jak regularne mycie szkieł wodą z mydłem lub z płynem do mycia naczyń.

Wystarczy niewielka ilość detergentu, namydlenie szkieł z obydwu stron i spłukaniu ich ciepłą, bieżącą wodą.

Zobacz też: 10 makijażowych wskazówek dla dziewczyn noszących okulary

Po myciu okulary polerujemy do sucha. Okulary nie będą tak parować, ponieważ mydło zmniejsza napięcie powierzchniowe na tafli szkła i zapobiega tym samym przywieraniu skroplonych cząsteczek wody. 

Pianka do golenia a parujące okulary

Innym trikiem na parujące okulary jest nałożenie niewielkiej jej ilości na szkła z obydwu stron pianki do golenia.

Zobacz też: Okulary do czytania. Jakie wybrać?

Następnie rozprowadzamy preparat za pomocą ściereczki i polerujemy aż do wyschnięcia. Trik z pianką do golenia sprawdzi się nie tylko w kwestii okularów ale także luster i szyb. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: okulary | parujące okulary | gliceryna | pianka do golenia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy