Już teraz zacznij cieniowanie gwiazdy betlejemskiej. W grudniu będzie wyglądać bajecznie

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Poinsecja albo wilczomlecz nadobny – pod tymi nazwami kryje się popularna gwiazda betlejemska, która stanowi nieodzowną ozdobę bożonarodzeniową w wielu domach. Z racji tego, że jest rośliną wieloletnią, często decydujemy się na utrzymanie jej w dobrej kondycji do kolejnych świąt. Chcesz, aby gwiazda betlejemska pięknie zaczerwieniła się w grudniu? Tym aspektem uprawy musisz zająć się jesienią. Cieniowanie gwiazdy betlejemskiej to konieczny zabieg, który umożliwi jej pełny rozwój.

Nie przeocz ważnego terminu w pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej
Nie przeocz ważnego terminu w pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej123RF/PICSEL

Poinsecja zdobi domy nie tylko w grudniu

Uważasz, że masz rękę do roślin, a wyrzucanie do kosza gwiazdy betlejemskiej tuż po skończeniu świątecznych obchodów jest zwyczajnym marnotrawstwem? Witamy w klubie! Nie ma sensu co roku kupować kolejnych okazów, skoro poinsecja jest w stanie przetrwać w domu czy mieszkaniu przez długi czas.

Nie wymaga bardzo skomplikowanych zabiegów. Wśród wymagań gwiazdy betlejemskiej wymienia się przede wszystkim umiejętne podlewanie. Wodę należy dostarczać, gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie mniej więcej na głębokości dwóch centymetrów. Gleba powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Przesuszenie poinsecji skutkuje bowiem utratą jędrności i więdnięciem liści, z kolei zastoje wody doprowadzają do gnicia.

Poinsecja wytrzyma w domu długi czas, jeśli odpowiednio o nią zadbasz
Poinsecja wytrzyma w domu długi czas, jeśli odpowiednio o nią zadbasz123RF/PICSEL

Nawożenie gwiazdy betlejemskiej

Po świętach roślina przechodzi w stan spoczynku i nie wymaga naszej interwencji. Dopiero wiosną rozpoczynamy dokarmianie jej nawozem azotowym, który wspiera tworzenie nowych pędów. Latem wybierajmy preparaty dedykowane roślinom kwitnącym, które będą sprzyjać przybieraniu ładnej barwy przez przylistki. Nawożenie gwiazdy betlejemskiej przeprowadzaj co dwa tygodnie do końca września.

Gwiazda betlejemska to roślina dnia krótkiego

Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska miała czerwone liście? O tym musisz pomyśleć już w październiku, analizując specyfikę rośliny. Do ponownego zakwitnięcia i ładnego wybarwienia w grudniu potrzebuje znacznego ograniczenia w zakresie dostępu do światła. Mowa tu nie tylko o promieniach słońca, ale też sztucznym oświetleniu.

Mniej więcej na sześć-osiem tygodni przed Bożym Narodzeniem rozpocznij cieniowanie gwiazdy betlejemskiej. Połowa października to najwyższy czas, by się tym zająć. Kwiat powinien mieć dostęp do światła przez nie więcej niż osiem godzin w ciągu doby. Zadbaj o to, by stał w całkowitych ciemnościach między godziną 17 a 7 rano.

Czego użyć do cieniowania gwiazdy betlejemskiej?

Doniczka z poinsecją powinna być ustawiona w ciemnym pomieszczeniu, w którym wieczorami nie zapalasz światła. Niezbędne są grube kotary, chroniące roślinę np. przed działaniem latarni ulicznych. Trudno osiągnąć takie warunki w mieszkaniu? Możesz poradzić sobie inaczej.

Spraw, by twoja poinsecja wyglądała zjawiskowo
Spraw, by twoja poinsecja wyglądała zjawiskowo123RF/PICSEL

Do cieniowania gwiazdy betlejemskiej wykorzystaj karton lub wiaderko. Ważne jest, by do zakrycia kwiatu używać materiałów, które nie przepuszczają ani odrobiny światła. Dzięki temu zabiegowi poinsecja będzie w pełnej krasie i pięknie ozdobi wnętrze podczas Bożego Narodzenia.

Polecamy:

Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiejInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas