W ten sposób kot woła o pomoc. Nigdy nie lekceważ takiego zachowania

Aleksandra Suława

Opracowanie Aleksandra Suława

Chłodna kąpiel, napój z kostkami lodu, włożenie przewiewnej odzieży… Choć zwykle narzekamy na upały mamy sporo sposobów na to, by odrobinę ulżyć sobie w gorące dni. W gorszej sytuacji są zwierzęta. Choć natura wyposażyła je w kilka mechanizmów, pomagających zachować cieplną równowagę, gdy na zewnątrz panuje ekstremalna aura, są zdane na naszą pomoc.

Koty lubią ciepło, ale ta sympatia ma swoje granice
Koty lubią ciepło, ale ta sympatia ma swoje granice123RF/PICSEL

Koty zwykło się postrzegać jako ciepłolubne stworzenia. Zapracowały sobie na tę opinię zimą wybierając na drzemki miejsca w pobliżu kaloryferów, latem zaś wylegując się w promieniach słońca. Powszechnym jest również widok kociaka zakopanego w koce, czy tulącego się do... włączonego, nagrzanego laptopa.

Wszystkie preferencje mają jednak swoje granice. Nawet ciepłolubnym kotom w okresie upałów może być za gorąco. Jak poznać, że nasz zwierzak przestał czuć się komfortowo oraz przede wszystkim - jak mu pomóc? Oto kilka sprawdzonych porad.

Po czym poznać, że kotu jest za gorąco?

Koty są zwierzętami mającymi dość niewielkie możliwości regulacji temperatury. Ponieważ ich ciała są niemal całkowicie pozbawione gruczołów potowych, mruczki obniżają temperaturę poprzez: skórę na poduszkach łap, wzmożone wylizywanie futra i dyszenie (to ostatnie zdarza się rzadko).

W niektórych przypadkach i do określonej temperatury te naturalne triki pozwalają na zachowanie równowagi organizmu. Jeśli jednak temperatura jest szczególnie wysoka, kot może zacząć odczuwać dyskomfort, z którym nie będzie w stanie sobie poradzić. Wtedy u zwierzaka można zauważyć następujące zachowania:

  • Poszukiwanie chłodnego miejsca. Jeśli kot zaczyna wypoczywać w nietypowych dla siebie lokalizacjach, np. na płytkach łazienkowych czy posadzce w przedpokoju, prawdopodobnie oznacza to, że próbuje znaleźć sobie przestrzeń o odrobinę niższej temperaturze niż ta, panująca w otoczeniu. Warto zauważyć, że nie zawsze są to logiczne wybory. Bywa, ze koty układają się np. za szafą lub pod łóżkiem, jakby sam mrok panujący w tych miejscach miał być gwarancją chłodu.
  • Odmawianie jedzenia - kotów do jedzenia zwykle namawiać nie trzeba. Jeśli wiec tracą apetyt jest to prawdopodobnie oznaką przegrzewania się organizmu.
  • Wzmożone pragnienie
  • Ospałość, niechęć do zabawy
  • Pomiaukiwanie, pojękiwanie - w ten sposób kot najprawdopodobniej próbuje zwrócić na siebie uwagę i skłonić właściciela do udzielenia mu pomocy.
  • Przyjmowanie otwartej pozycji - koty zwykle śpią zwinięte w kuleczkę. Jeśli wypoczywają z rozłożonymi łapkami, obracają się na plecy, może to świadczyć nie tylko o zaufaniu do właściciela, ale również o próbie schłodzenia organizmu.

Tak ulżysz kotu w upały. Trik z butelką jest hitem

Zwierzęta również szukają ochłody
Zwierzęta również szukają ochłody123RF/PICSEL

Tylko jak ta pomoc powinna wyglądać? W przypadku kota niestety nie sprawdzi się sposób często stosowany przez właścicieli psów, czyli kąpiel. Można jednak zastosować kilka innych skutecznych metod.

Przede wszystkim warto zadbać o prawidłowe nawodnienie zwierzaka. Miseczki z wodą ustawmy w kilku pomieszczeniach (jak już powiedziano-kot w upały staje się wyjątkowo mało ruchliwy), a płyn w nich wymieniajmy kilka razy dziennie. Przed wlaniem świeżej porcji wody miseczki można włożyć na chwilę do lodówki.

Wentylator raczej nie jest rozwiązaniem, za którym koty przepadają. Obok kociego legowiska można jednak postawić prowizoryczny "klimatyzator", czyli po prostu kilka butelek z zamrożoną wodą. Powinny one odrobinę schłodzić powietrze w pobliżu zwierzaka.

Warto też rozejrzeć się za matą chłodzącą dla pupila. Choć koty zwykle nie przepadają za legowiskami i gadżetami ze sklepu, może akurat to akcesorium przypadnie im do gustu. Matę za około 50 złotych bez trudu można znaleźć w internetowych sklepach zoologicznych.

W czasie upałów powinniśmy również pamiętać o modyfikacji kociego menu - jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, suchą karmę zastąpmy mokrą. Można też pokusić się o przygotowanie dla kota lodowego przysmaku, oczywiście bez dodatku cukru. Chodzi po prostu o zamrożoną kostkę jogurtu bez laktozy lub inne smakołyki, których konsystencja na to pozwala.

Dodatkowo - regularnie wyczesujmy pupila, a jeśli nie protestuje - przetrzyjmy jego ciało wilgotnym ręcznikiem.

Jeśli domowe sposoby nie pomogą, a kot będzie zdradzał objawy złego samopoczucia należy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem.

Czy u kota może wystąpić udar cieplny?

W upały ważnie obserwuj zachowanie kota
W upały ważnie obserwuj zachowanie kota123RF/PICSEL

Udar cieplny u kotów zdarza się rzadko, zwykle dotyka on osobników chorych i seniorów. Czasem jest też konsekwencją ludzkiego braku odpowiedzialności, przejawiającego się np. w zamknięciem kota w samochodzie czy pozbawionym wentylacji pomieszczeniu.

Objawy udaru u kota to:

  • Silne dyszenie, rozszerzone źrenice, zaczerwienione błony śluzowe
  • Wymioty, biegunka
  • Podwyższona temperatura ciała
  • Zaburzenia równowagi
  • Jeśli zauważysz u swojego zwierzaka którykolwiek z tych objawów niezwłocznie skonsultuj się z weterynarzem.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas