Reklama

Reklama

W ten sposób zachęcisz grubosza do kwitnienia. Nie potrzeba wiele

Obok swojego bezsprzecznie wyjątkowego wyglądu uchodzi za roślinę, która zsyła szczęście. Nic więc dziwnego, iż wiele osób decyduje się na jego zakup. Grubosz jajowaty, czyli popularne drzewko szczęścia, to egzotyczny okaz, który pojawia się w wielu polskich domach. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, jednak istnieje kilka prostych sposobów, aby zachęcić go do kwitnienia. Te rady warto wziąć sobie do serca.

Grubosz jajowaty: drzewko, które warto mieć w swoim domu

Grubosz jajowaty jest pochodzącym z Afryki Południowej sukulentem, który zyskał ogromną popularność dzięki swojej dekoracyjności.

Według feng shui jest on drzewkiem szczęścia, a jego właściwe ulokowanie w domu wpłynie pozytywne na różne sfery naszego życia. Grubosza nazywa się również drzewkiem pieniężnym. Jego listki do złudzenia przypominają bowiem monety.

Zobacz również: Sposób na grudnika. Skrusz kilka tabletek i wmieszaj z ziemią. Kwiaty wyleją się z doniczki

Reklama

Jak zachęcić grubosza do kwitnienia?

Grubosz jajowaty, uprawiany w doniczce, dorasta zwykle do około metra. Na podobną wysokość naszego okazu trzeba jednak dość długo poczekać. Co roku przybywa mu bowiem zaledwie kilku centymetrów.

Drzewko szczęścia to wiecznie zielona bylina. Białe i drobne kwiatki rozwijają się dopiero u starszych okazów. Dzieje się to zazwyczaj na przełomie zimy i wiosny. Jak zachęcić grubosza do kwitnienia? Istnieje na to kilka sposobów. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie nawadnianie rośliny, jej ekspozycję na słońce oraz odpowiednią temperaturę.

Zobacz również: Ta metoda to hit! Dodaj do wody i podlej dracenę. Będzie rosła jak szalona

Gdzie najlepiej postawić drzewko szczęścia?

Grubosz jajowaty to roślina, która uwielbia naturalne światło. Nie zakwitnie jednak podczas długich, letnich dni. Zdecydowanie bardziej preferuje bowiem jesienną aurę oraz skracający się dzień.

Najlepszym miejscem dla grubosza to pomieszczenia, których okna wychodzą na północ lub południowy-wschód. To tam roślina będzie czuła się najlepiej. Jeśli nie mamy innego wyboru i musimy ustawić drzewko szczęścia w mocno doświetlonym pokoju, odsuńmy donice od okien.

Zobacz również: Puder, który pokochają twoje storczyki. Nie opędzisz się od kwiatów

Czy grubosz lubi słońce?

Podczas pierwszych jesiennych dni warto zadbać o drzewko szczęścia, aby już wkrótce móc cieszyć się małymi kwiatkami. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego pamiętajmy, aby nie trzymać donic z rośliną zbyt blisko źródeł ciepła. Warto ściągnąć je wówczas z parapetów.

Grubosz zacznie wytwarzać pierwsze pąki kiedy spędzi około 10-12 godzin ekspozycji na naturalnym, łagodnym świetle oraz około 10-14 godzin w całkowitej ciemności.

Zobacz również: Pogromcy pleśni i wilgoci. Zielone złoto w twoim domu

Jak podlewać grubosza?

Chcąc cieszyć się kwiatami na drzewku szczęścia warto zadbać również o jego odpowiednie nawodnienie. Roślinę podlewa się zaledwie raz na dwa tygodnie. W tym przypadku zdecydowanie korzystniej jest przesuszyć roślinę, niż ją przelać.

Jeśli pomimo odpowiednich zabiegów grubosz wciąż nie chce zakwitnąć, nie warto popadać w panikę. Oznacza to jedynie, iż nie jest on na tyle dojrzały, aby już teraz wypuścić pąki.

Zobacz również: Zrób to z hortensją tuż po przymrozkach. Wiosną zakwitnie bujniej niż kiedykolwiek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grubosz pielęgnacja | drzewko szczęścia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy