Reklama

Reklama

W tych godzinach prąd jest najtańszy. Tak zaoszczędzisz!

Galopująca inflacja sprawia, że większość z nas stara się szukać oszczędności w gospodarstwie domowym. Drastycznie wzrosły także ceny prądu, a sezon grzewczy będzie z pewnością sporym obciążeniem dla wszystkich. Jednym ze sposobów na zmniejszenie rachunków jest skorzystanie z jednej z taryf, gwarantujących niższe stawki za prąd.

W ostatnich latach większość Polaków zdecydowała się na ogrzewanie prądem. Jeśli dodać do tego pobór energii, generowany przez wszystkie urządzania, z których korzystamy na co dzień w domu, to rachunki za prąd mogą przyprawić o zawrót głowy! Tak duże zapotrzebowanie na energię odbija się także fatalnie na bilansie w sieci przesyłowej. 

Możemy jednak temu zapobiec, planując prace domowe, wiążące się z dużym poborem prądu poza godzinami szczytu. To spora korzyść nie tylko dla sieci energetycznej, ale także dla nas! 

Dostawcy energii elektrycznej mają w ofercie taryfy, które mogą znacznie pomóc w oszczędzaniu. Przykładem jest np. Tauron, który posiada cztery takie  podstawowe taryfy: 

Reklama

  • Taryfa G11 oferuje jedną cenę prądu przez całą dobę
  • Taryfa G12 - prąd jest tańszy przez 10 godzin w ciągu doby
  • Taryfa G12w - prąd jest tańszy w weekend, w nocy i w wybranych godzinach od poniedziałku do piątku
  • Taryfa G13 - oferuje niższą cenę prądu w określonych okresach roku. 

Zobacz również: Przyłóż suszarkę do kaloryfera. Odczujesz różnicę w rachunkach

Kiedy zapłacisz mniej za prąd?

Szczytowy pobór prądu zaczyna się około godziny 17:00 - to wtedy wracamy do domu z pracy czy szkoły i zaczynamy korzystać z różnorakich sprzętów domowych, włączamy laptopa, telewizor czy pralkę. Szczyt może trwać nawet do godziny 22:00. 

Zapotrzebowanie na prąd spada natomiast od 14:00 do 17:00 - w tym czasie większość osób kończy bowiem pracę. Możemy skorzystać wtedy z tańszej taryfy za prąd. Energia najtańsza jest w godzinach 13:00-15:00 - ten przedział czasowy nazywany jest doliną dzienną. 

Tańszą energią charakteryzuje się też tzw. strefa nocna, która u większości sprzedawców prądu przypada na godziny 22:00-6:00. Nazywamy ją doliną nocną.

Zobacz również:

Zrób to w czasie gotowania. Różnicę odczujesz w portfelu 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prąd | tani prąd | rachunki za prąd

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy