Ważna informacja dla posiadaczy OFE. Otwiera się okienko transferowe

Wraz z początkiem kwietnia otwarte zostało "okno transferowe", pozwalające na zmianę decyzji, dotyczącej uczestnictwa w OFE, czyli Otwartych Funduszach Emerytalnych. Czy środki zgromadzone na koncie można wypłacić?

Od kwietnia tego roku można zrezygnować z uczestnictwa w OFE
Od kwietnia tego roku można zrezygnować z uczestnictwa w OFE 123RF/PICSEL

Od kwietnia można zrezygnować z uczestnictwa w OFE. Czy można też wypłacić pieniądze?

OFE, czyli Otwarte Fundusze Emerytalne wprowadzone zostały w ramach reformy systemu emerytalnego w 1999 roku i istnieją po dzień dzisiejszy, choć już w nieco innym kształcie. Stanowią one drugi filar polskiego systemu emerytalnego, gdzie pierwszym jest emerytura z ZUS, a trzecim - emerytura z prywatnych środków z IKE/IKZE/PPE/PPK.

Obowiązkiem przystąpienia do OFE objęte były osoby urodzone po 1968 roku. Osoby urodzone w latach 1949-1968 mogły przystąpić do OFE dobrowolnie. W 2014 roku OFE objęła jednak reforma - członkostwo w nich stało się dobrowolne dla wszystkich.

W 2014 i 2016 roku można było złożyć deklarację o pozostaniu w OFE - osoby, które tego nie zrobiły, zostały automatycznie przeniesione do ZUS. Co ciekawe, nie oznacza to jednak, że nie są już one członkami OFE. Wszystkie pieniądze, które wpłaciły tam one w przeszłości, wrócą do nich po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Osoby, które wchodzą właśnie na rynek pracy, również mogą przystąpić do OFE - na zawarcie umowy mają cztery miesiące po rozpoczęciu pierwszej pracy.

Okienko transferowe 2024

Te, które są już w OFE mogą natomiast zmienić decyzję o uczestnictwie w Funduszach podczas tzw. okienek transferowych, które mają miejsce co cztery lata. Ostatnie nie doszło jednak do skutku z powodu panującej w 2020 roku pandemii koronawirusa. Tegoroczne otwarło się 1 kwietnia i potrwa do 31 lipca tego roku.

"Wyjście z OFE" nie jest jednak równoznaczne z wypłatą zgromadzonych pieniędzy. Można natomiast przenieść je na subkonto ZUS.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas