Reklama

Reklama

Ważna zmiana w legitymacji emeryta-rencisty. Wejdzie w życie już niedługo!

Legitymacja emeryta-rencisty to dokument, wydawany w momencie przejścia na emeryturę lub uzyskania prawa do świadczenia rentowego. Stanowi ona potwierdzenie statusu emeryta-rencisty oraz uprawnia do korzystania z wielu ulg i zniżek. Dotychczas miała formę plastikowej karty, od 2023 roku będzie dostępna również w formie elektronicznej.

Kto może otrzymać legitymację emeryta-rencisty?

O posiadanie legitymacji emeryta-rencisty mogą ubiegać się osoby posiadające prawo do:

  • świadczeń emerytalnych
  • emerytur pomostowych
  • rent oraz rent socjalnych
  • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.


Legitymacje emeryta-rencisty wydaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz również: Dodatek osłonowy za prąd i gaz. Komu przysługuje? Jak z niego skorzystać?

Do czego uprawnia legitymacja emeryta-rencisty?

Mała, przypominająca kartę kredytową legitymacja emeryta-rencisty to dokument, który wielu seniorów każdego dnia nosi w swoim portfelu. Nic dziwnego  - legitymujący się nią emeryci i renciści mogą skorzystać z wielu ulg i zniżek w państwowych i prywatnych instytucjach.

Reklama

Najważniejsze zniżki, do korzystania z których uprawnia legitymacja emeryta-rencisty, dotyczą ochrony zdrowia. Seniorzy mogą odliczyć od podatku koszt zakupu leków (w przypadku kwoty powyżej 100 zł), korzystać ze zniżek w aptekach lub liczyć na ulgę w opłatach związanych z pobytem w ośrodkach rehabilitacyjnych.

Zobacz również: Owiń klamkę folią aluminiową. Ten trik chroni przed złodziejem

Legitymacja emeryta-rencisty to też łatwiejszy (a na pewno tańszy) dostęp do kultury. Jej posiadacze mogą liczyć na zniżki w wielu kinach, teatrach i muzeach. Podobne ulgi stosuje wiele ogrodów botanicznych i obiektów sportowych. Posiadacze legitymacji mogą liczyć również na ulgi w opłatach związanych z abonamentem RTV.

Legitymacja emeryta-rencisty ułatwia również podróże po kraju. Legitymujące się nią osoby mogą liczyć na zniżkę przy zakupie biletów na przejazdy PKP.

Zobacz również: Śmiertelnie niebezpiecznie urządzenie? Używają go miliony Polaków

Legitymacja emeryta-rencisty. Ważna zmiana wejdzie w życie w 2023 roku

Teraz korzystanie z legitymacji emeryta-rencisty powinno być jeszcze łatwiejsze. Dotychczas, jak już wspomniano, legitymacja wydawana była w fizycznej formie. Od 2023 będzie można korzystać z niej również w wersji cyfrowej, za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Zgodnie z rozporządzeniem mLegitymacje dla emerytów i rencistów będą wydawane od 1 stycznia 2023 roku.

Dla części emerytów i rencistów, zwłaszcza tych swobodnie obcujących z technologią to dobra wiadomość i spore ułatwienie. Jednak seniorzy, którzy nie czują się pewnie w kontakcie z nowymi technologiami, mogą odczuwać niepokój na wieść o zmianach. Tych ostatnich pragniemy uspokoić - wymiana legitymacji na cyfrową formę nie będzie obowiązkowa. Tradycyjne, plastikowe dokumenty zachowają swoją ważność. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: legitymacja emeryta | emerytura | świadczenia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy