Reklama

Reklama

Ważne oświadczenie ZUS – termin składania mija 31 maja

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą złożyć ważne oświadczenie do ZUS-u w nieprzekraczalnym terminie 31 maja. Oświadczenie informuje o dodatkowych przychodach za okres od 1 marca 2021 do 28 lutego 2022. Wysokość przychodów będzie rzutować na decyzję ZUS w zakresie dalszych wypłat.

  • Powiadomienie o przychodach od 1 marca 2021 do 28 lutego 2022 można składać tylko do końca maja. 
  • Czasu jest niewiele, a złożenie oświadczenia jest bardzo ważne. To od wysokości tych przychodów będą zależały dalsze wypłaty zasiłków lub świadczeń przedemerytalnych. 
  • Od tych oświadczeń zależeć może zmniejszenie lub całkowite wstrzymanie wypłacania zasiłków.

O jakie oświadczenie ZUS chodzi?

Do 31 maja należy złożyć zaświadczenie o zarobkach przez osoby pobierające zasiłek lub świadczenia przedemerytalne i równocześnie pracujące. Oświadczenie o zarobkach za okres od 1 marca 2021 roku do 28 lutego 2022 roku należy odebrać z firmy, w której takie osoby pracują, a następnie dostarczyć je do placówki ZUS.

Reklama

 Zobacz także: ZUS podał nowe dane. Waloryzacja przekroczy nawet 9 proc.

Skąd pobrać oświadczenie ZUS?

Osoby samozatrudnione będące właścicielami jednoosobowej działalności gospodarczej samodzielnie tworzą taki dokument, a następnie dostarczają go do placówki ZUS. Ich przychód stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Osoby pracujące muszą pobrać oświadczenie z zatrudniającej ich firmy, po czym dostarczyć dokument do placówki ZUS. Sposób obliczania ich przychodu znajdziesz poniżej.

 Sprawdź również: Wnioski o świadczenia postojowe można składać do 16 maja

Oświadczenie ZUS - jakie są progi dochodowe?

Składając oświadczenie ZUS o dodatkowych przychodach, musimy liczyć się z możliwością zmniejszenia zasiłku lub jego całkowitej utracie. W przypadku świadczeń przedemerytalnych utracić można je kiedy przychód przekroczy 70 proc. średniego wynagrodzenia, czyli 3963,80 zł brutto. Jeśli natomiast przychód przekroczy 25 proc. (czyli 1415,70 zł brutto), zasiłek zostanie pomniejszony o minimum 675,35 zł. Aby prawidłowo obliczyć przychód, należy wziąć pod uwagę także kwoty innych pobranych w tym okresie zasiłków, zatem zasiłku: chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, macierzyńskiego oraz opiekuńczego.

 

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | oświadczenie majątkowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy