Wczesna wiosna to odpowiedni czas. Agrest wystrzeli jak z procy i wyda owoce

Agrest w ogrodzie będzie silnie owocował, jeśli wiosną prawidłowo przytniesz krzewy
Agrest w ogrodzie będzie silnie owocował, jeśli wiosną prawidłowo przytniesz krzewy123RF/PICSEL

Po co przycinać agrest?

Zobacz również:

    Jak przycinać agrest? Oto zasady

    • Rok pierwszy. Zaraz po zasadzeniu agrestu następuje mocne cięcie, ponieważ każdy krzew trzeba radykalnie skrócić. Wszystkie gałązki powinny mieć jedynie po dwa/trzy oczka, z których później wyrosną nowe odrosty. 
    • Rok drugi. Następuje przegląd krzewu i trzeba usunąć te pędy, które wrastają w głąb korony. Można również usunąć te łodygi, które płożą się i krzyżują z większymi. Każdą z nich można również nieznacznie przyciąć, aby krzew zaczął się zagęszczać.
    • Rok trzeci. Następuje tzw. cięcie prześwietlające. Polega ono na usunięciu pędów tak, aby te starsze miały dostęp do pełnego światła słonecznego. Wtedy też należy przycinać te łodygi o 1/3 długości, ponieważ one łatwiej się zagęszczą i zaczną owocować. 
    • Rok czwarty. Ogranicza się do cięcia sanitarnego, czyli usuwa się ewentualnie pędy chore i martwe. W wypadku, gdy łodygi rosną ku ziemi, też należy je usunąć.
    • Rok piąty. W tym czasie krzew agrestu powinien mieć około 10 pędów głównych, które wyrastają wprost z nasady. Od teraz, co roku należy pędy przycinać i dokonywać prześwietlania krzewów. Usuwamy pędy najstarsze rosnące nad ziemią, a także delikatnie skracamy te rosnące prawidłowo. Oczywiście, należy pozbyć się tych chorych i martwych.

    Przycinanie agrestu na pniu

    Agrest to niewymagający krzew. Rośnie bujnie wszędzie, ale musi być przycinany
    Agrest to niewymagający krzew. Rośnie bujnie wszędzie, ale musi być przycinany123RF/PICSEL
    Oceń artykuł
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?