Kiedy sadzić trawy ozdobne? Nie przegap najlepszego terminu

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Trawy ozdobne kapitalnie podkreślają naturalny charakter ogrodu. Wypełniają przestrzeń, na której zagospodarowanie brakuje pomysłu lub stają się tłem dla innych okazów. Niektórzy ogrodnicy traktują je nawet jako materiał na niebanalny żywopłot, odgradzający posesję od zgiełku ulicy i ciekawskiego wzroku przechodniów. Też chcesz wprowadzić je na swój teren? Podpowiadamy, kiedy sadzić trawy ozdobne, aby mogły rozwinąć się w pełnej krasie.

Trawy ozdobne pasują zarówno do nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych ogrodów
Trawy ozdobne pasują zarówno do nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych ogrodów123RF/PICSEL

Trawy ozdobne i ich rola w ogrodzie

Wybierać można wśród wielu odmian o zróżnicowanym wyglądzie. Na dużych posesjach warto postawić na wysokie i rozłożyste trawy ozdobne, które sprawią, że w ogrodzie nie będzie wiało pustką. Zaliczają się do nich między innymi miskant chiński i trawa pampasowa, z roku na rok zdobywające coraz większą popularność.

Właściciele mniejszych działek bardziej docenią zapewne średnie i niskie odmiany, które tworzą zbite kępy, nie dominując przestrzeni i innych roślin ozdobnych w ogrodzie.

Jakie jest zastosowanie traw ozdobnych? Tak naprawdę wiele zależy od ogrodniczej inwencji. Bardzo dobrze wyglądają przy oczkach wodnych lub tuż przy ogrodzeniu, gdzie mogą pełnić rolę żywopłotu. Stanowią ładne tło dla kwiatów i kwitnących krzewów, stanowiąc jednocześnie naturalną osłonę przed wiatrem i niskimi temperaturami dla bardziej wrażliwych gatunków.

Miskant chiński pięknie wygląda w ogrodach, ale sprawdza się też w przestrzeni miejskiej
Miskant chiński pięknie wygląda w ogrodach, ale sprawdza się też w przestrzeni miejskiej123RF/PICSEL

Kiedy sadzić trawy ozdobne?

W ciągu roku wyróżnia się dwa terminy sadzenia traw ozdobnych. Część ogrodników uwzględnia tę czynność w jesiennym terminarzu — trzeba jednak pamiętać, że o tej porze roku do sadzenia nadają się wyłącznie odmiany mrozoodporne, dla których dodatkową ochroną będzie ściółkowanie.

Z tego względu uniwersalną i najlepszą porą sadzenia traw jest wczesna wiosna, zanim rozpocznie się wegetacja. Do pracy przystępować można już w marcu. Rośliny będą miały czas, aby się ukorzenić i przystosować do nowego stanowiska. Dzięki możliwości rozbudowania systemu korzeniowego bez zakłóceń, trawy ozdobne będą silniejsze i odporniejsze na niekorzystne warunki pogodowe.

Ważny zabieg w pielęgnacji traw ozdobnych

Trawy ozdobne nie należą do roślin, które wymagają od ogrodników częstego doglądania i wykonywania skomplikowanych manewrów pielęgnacyjnych. Kluczowe jest jednak rozstrzygnięcie kwestii, kiedy ścinać trawy ozdobne. Niektórzy decydują się na termin jesienny, porządkując ogród przed zimą.

Niestety, w ten sposób narażamy rośliny na przemarzanie już podczas pierwszych przymrozków. Najbezpieczniejszą porą jest wiosenne cięcie traw ozdobnych, które przeprowadzać można już w marcu, zwłaszcza jeśli zima jest w danym roku łagodna.

Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko zabezpieczenie roślin przed niskimi temperaturami, ale też kwestia estetyczna. Trawy nawet zimą wyglądają dekoracyjnie, wypełniając ogrodową przestrzeń, gdy większość innych gatunków jest już w stanie spoczynku i zostały z nich wyłącznie pozbawione liści gałązki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas