Wdrażam w życie rady ogrodników. Z zachwytem oglądam wysyp truskawek w ogrodzie
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Słodkie truskawki to jedne z najchętniej uprawianych owoców jagodowych. Ogrodnicy stawiają sobie za cel uzyskanie idealnie czerwonych, dorodnych i pełnych smaku owoców. Jak zadbać o krzaczki truskawek, by obficie owocowały przez cały sezon? Podpowiadamy kilka prostych trików, które od lat stosują doświadczeni specjaliści. Wystarczy wprowadzić je w życie, a kosze będą zapełniały się same.
Spis treści:
Jak często podlewać truskawki?
Idealnie słoneczne stanowisko oraz przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie nie zawsze wystarczą, by truskawki wydały obfity plon. Po zapewnieniu im podstawowych warunków do rozwoju zaczyna się prawdziwa praca, która ma doprowadzić do zebrania koszy pełnych słodkich i dorodnych owoców. Do sukcesu w dużej mierze przyczynia się regularne podlewanie. Wystarczy zwykła konewka, butelka, a nawet wiadro.
Świetnie sprawdzą się także systemy nawadniające, dzięki którym woda zamiast na liście, trafi bezpośrednio do podłoża. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z uprawą truskawek, muszą wiedzieć, że ich pragnienie wzrasta na początku kwitnienia. Wysokie zapotrzebowanie na wodę utrzymuje się aż do zbioru owoców i zaczyna opadać dopiero w sierpniu. Wiosną i latem podlewajmy je nawet codziennie. Pamiętajmy, że nawet krótkotrwała susza negatywnie wpłynie na wielkość i jakość przyszłych plonów.
Ściółkowanie truskawek
Dlaczego stosowanie ściółki jest tak istotne w uprawie truskawek? Wdrożenie odpowiedniej ochrony chroni glebę przed zbyt szybkim parowaniem wody w upalne dni. Na tym zadania ściółki się nie kończą. Rozłożenie solidnej warstwy wokół truskawek chroni owoce przed stycznością z glebą, dzięki czemu w deszczowym klimacie są mniej narażone na gnicie.
Ostatnią zaletą stosowania ściółek jest zatrzymanie rozwoju chwastów, którym o wiele trudniej przebić się przez dodatkową warstwę na podłożu. Doświadczeni ogrodnicy wskazują, by ściółkować przestrzeń między truskawkami na grubość ok. 5-10 cm. Jakie materiały organiczne sprawdzą się najlepiej? Specjaliści wskazują przede wszystkim:
- słomę zbożową,
- słomę rzepakową,
- siano,
- trociny,
- korę,
- zrębki.
Sprawdź: Czego potrzebują truskawki na wiosnę? Zrób jedną rzecz, latem owoce policzysz w kilogramach
Ochrona truskawek przed przymrozkami
Wydawać by się mogło, że pełnią wiosny nie grożą nam już nagle pojawiające się przymrozki. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Nagłe wahania temperatur są niezwykle groźne dla delikatnych kwiatów truskawek. To właśnie z tej części rośliny po zapyleniu powinny powstać słodkie owoce. Niski wskaźnik temperatury może sprawić, że środek kwiatu przybierze czarny kolor, który oznacza, że w tym roku nici z dorodnych plonów.
Decydując się na uprawę truskawek w ogrodzie, na balkonie czy tarasie, powinniśmy polubić się z regularnym sprawdzaniem prognoz pogody. Jeśli usłyszymy, że zapowiadane są nagłe ochłodzenia lub przymrozki, przed nocą osłońmy truskawki białą agrowłókniną. Pamiętajmy, by zdjąć ją w ciągu dnia. W ten sposób damy szansę owadom na zapylenie kwiatów.
Regularne odchwaszczanie uprawy truskawek
Częstym widokiem w trakcie uprawy truskawek jest pojawianie się coraz to nowych rozłogów. Taki widok nie powinien być niepokojący. To nic innego, jak nowe rośliny. Nie warto jednak zostawiać ich w doniczce lub ziemi, gdyż skutecznie osłabiają roślinę macierzystą. Zamiast przeznaczyć energię na wytwarzanie owoców, przekazuje ją właśnie odłogom. Ważnym zadaniem, którego również nie należy pomijać, jest regularne usuwanie niechcianych chwastów, które zabierają truskawkom wodę i składniki odżywcze.
Sprawdź również: