Wieczorem ustaw na parapecie. Do rana pozbędziesz się uciążliwej wilgoci

Wilgoć osiadająca w dolnych partiach okien jest widokiem, do którego można się przyzwyczaić? Krople zbierające się na szybach uznajesz za normalne zjawisko, zwłaszcza w sezonie zimowym? Ignorowanie tego problemu nie jest najlepszym pomysłem, biorąc pod uwagę jego negatywny wpływ na zdrowie domowników. Chcąc zareagować, nie musisz decydować się na kosztowny remont i wymianę okien. Z pomocą przychodzi najbardziej podstawowa kuchenna przyprawa.

Domowymi sposobami możemy uporać się z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniu
Domowymi sposobami możemy uporać się z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniu123RF/PICSEL

Skąd bierze się wilgoć na oknach?

Krople wody gromadzące się na oknach nie są domeną wyłącznie starego budownictwa. Zjawisko można często zauważyć także w nowoczesnych mieszkaniach. Szczególnie trudnym okresem dla utrzymania optymalnej wilgotności powietrza w domu jest zima. Problem pojawia się, gdy temperatura we wnętrzach jest dużo wyższa niż na zewnątrz, okna nie są do końca szczelne, a do tego nie wietrzymy zbyt często.

Jak ochronić mieszkanie przed wilgocią? Przydatne będą domowe triki
Jak ochronić mieszkanie przed wilgocią? Przydatne będą domowe triki123RF/PICSEL

Nigdy nie ignoruj. Dlaczego nadmierna wilgotność szkodzi?

Nie należy bagatelizować zjawiska skraplania się wody na oknach i tłumaczyć tego hasłem "taki mamy klimat", które na dobre weszło do codziennego języka. Zbyt wilgotne powietrze w domu przyczynia się do infekcji dróg oddechowych i utrudnia powrót do zdrowia po przebytej chorobie.

Wilgoć zbierająca się na oknach może zapoczątkować rozwój zarodników szkodliwych grzybów i pleśni. Fatalnie wpływają nie tylko na alergików, doprowadzając do nasilenia się dokuczliwych objawów. Oddziałują również na osoby do tej pory zdrowe, doprowadzając do bólu głowy, stawów i mięśni. Bywają przyczyną:

  • rozdrażnienia
  • pogarszającego się samopoczucia
  • kłopotów z koncentracją
  • problemów z zasypianiem

Czarne ślady pojawiające się na ścianach i okiennych framugach nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale są trudne do usunięcia. W swoim domu nie dopuszczaj więc do rozwoju pleśni.

Domowy sposób na wilgoć przy oknach

Jak osuszyć powietrze w mieszkaniu? Domowy sposób będzie trafiony, gdy chcesz działać od razu. Rozejrzyj się po swoich kuchennych zapasach. Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, że pochłaniacz wilgoci masz w spiżarce.

Mowa o najzwyklejszej soli kuchennej. Jej właściwości znakomicie absorbują wilgoć, więc skorzystaj z potencjału przyprawy. Wystarczy, że wieczorem wsypiesz sól do niewielkiej miseczki i ustawisz przy oknie na całą noc. Rano zauważysz, że na oknach nie ma śladu wilgoci, za to przyprawa zrobiła się mokra i grudkowata.

Kolejnym atutem tego rozwiązania jest to, że wilgotną sól możesz wysuszyć w piekarniku. Pozwoli to użyć jej ponownie. Przesyp do naczynia żaroodpornego i wstaw na godzinę do pieca ustawionego na 100°C.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas