Wielka kumulacja dla emerytów. Do zwrotu będą tysiące złotych

Rząd poinformował, że pracuje nad zmianami dotyczącymi trzynastej emerytury. Seniorzy, którzy mogliby przejść na emeryturę, ale postanowili pracować i nie otrzymują "trzynastki", mogliby otrzymać jej zwrot! W ten sposób rządzący szukają rozwiązań, które odciążą polski system emerytalny.

Do otrzymywania trzynastej emerytury uprawnieni są emeryci pobierający świadczenie
Do otrzymywania trzynastej emerytury uprawnieni są emeryci pobierający świadczenie123RF/PICSEL

Trzynasta emerytura to dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, które otrzymują wszyscy emeryci i renciści, niezależnie od wysokości zasadniczego świadczenia. Trzynastka wypłacana jest seniorom od 2019 roku, w kwietniu, tuż po waloryzacji marcowej. Wypłatą trzynastki zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W 2024 roku trzynastka wynosi 1780,96 zł brutto. 

Do otrzymywania trzynastej emerytury uprawnieni są emeryci pobierający świadczenie. Rząd ogłosił jednak, że pracuje nad zmianami, które pozwoliłyby seniorom, uprawnionym do emerytury, ale wciąż pracującym odzyskać trzynastą emeryturę. Ten projekt ma jeszcze jedną zaletę!

Wielka kumulacja dla emerytów. Do zwrotu tysiące złotych

- Człowiek przechodzi na emeryturę, dostaje trzynastą emeryturę. Nie przechodzi – nie dostaje. Za te laty pracy, kiedy nie przechodzi na emeryturę, człowiek powinien dostawać zwrot zaległych trzynastek, wtedy ten bonus emerytalny się opłaca - powiedziała ministra funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Zmiana ta miałaby nie tylko poprawić sytuację finansową emerytów, ale dodatkowo odciążyć system emerytalny. Ministra wyjaśniła, że w ten sposób rząd szuka rozwiązań, które nie będą polegały na podnoszeniu wieku emerytalnego.

Oprócz zwrotu trzynastej emerytury, rozważane są inne formy aktywizacji zawodowej i zmiany w politykach publicznych.

Ustawowy wiek emerytalny wynosi w Polsce 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Podczas przejścia na emeryturę równie ważny jest jednak staż pracy - 20 i 25 lat dla kobiet oraz mężczyzn. Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje jednak do seniorów, by w miarę możliwości pracowali dłużej, bo nawet dodatkowy rok pracy może zwiększyć ich świadczenie.

Prof. Getruda Uścińska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazała, że każdy dodatkowy rok pracy może zwiększyć emeryturę od 8 do nawet 15 proc. Według niej dodatkowe siedem lat pracy może ją nawet podwoić!

Jak skutecznie więc zwiększyć swoje świadczenie? Eksperci przekonują, że wystarczy przejść na emeryturę i od razu podjąć dodatkową pracę. Emeryci, którzy dorabiają do emerytury raz w roku mogą również złożyć wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia.

Silversie, można inaczej!
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas