Wlewam do wanny i relaksuję się przez kwadrans. Kuchenny niezbędnik wygładza skórę

Krochmalenie kojarzy nam się z czasami, w których babcie miały utrudniony dostęp do pralek i musiały siłą własnych rąk przywracać czystość tkaninom. Odświeżone obrusy, firany czy zasłony należało następnie porządnie wykrochmalić, czyli namoczyć w specyfiku nadającym kształt i chroniącym przed zagnieceniami. Preparat na bazie skrobi ziemniaczanej wykorzystywano także w celach pielęgnacyjnych. Dlaczego warto użyć krochmalu do kąpieli? Podpowiadamy.

Domowy krochmal nadaje się także do kąpieli wygładzającej skórę
Domowy krochmal nadaje się także do kąpieli wygładzającej skórę123RF/PICSEL

Jak zrobić domowy krochmal?

Podstawą najprostszego, a zarazem skutecznego krochmalu są dwa składniki, które bez trudu znajdziemy we własnej kuchni. Pierwszym z nich jest jeden litr wody, wystarczy nalana z kranu, a drugim jedna łyżka skrobi lub mąki ziemniaczanej. Mając potrzebne rzeczy pod ręką, możemy przejść do gotowania.

  1. Z podanej porcji płynu odlewamy jedną szklankę, a pozostałą część wlewamy do garnka i zagotowujemy.
  2. W szklance wody dokładnie mieszamy łyżkę stołową mąki lub skrobi, pilnując, by na powierzchni nie pływały żadne grudki.
  3. Kiedy zauważymy, że woda w garnku zaczyna wrzeć, dolewamy do niej miksturę ze szklanki. Teraz wystarczy tylko całość mieszać energicznie przez 3-4 minuty.
  4. Po upływie wyznaczonego czasu uzyskamy gładki, gęsty i nieco śliski w dotyku krochmal, gotowy go użycia.

Inne rodzaje krochmalu

To jeden z najpopularniejszych patentów na domowy krochmal, ale możemy przygotować także jego alternatywne wersje. Ciekawy produkt uzyskamy z białego ryżu. Wystarczy, że ugotujemy ok. 3-4 łyżki w dwóch litrach wody, a następnie odcedzimy płyn do czystej butelki. Stężenie takiego krochmalu będzie doskonałe do usztywnienia tkanin, np. obrusów czy firanek.

Krochmal przygotujemy także na bazie ryżu oraz białego cukru
Krochmal przygotujemy także na bazie ryżu oraz białego cukru123RF/PICSEL

Nietypowym rodzajem specyfiku jest także ten na bazie cukru. Choć teoretycznie nie powinien nazywać się krochmalem, gdyż nie zawiera skrobi, sprawdza się w przypadku delikatnych tkanin oraz robótek wykonanych na szydełku. Jak go przygotować? Do garnka wlewamy jedną szklankę wody i dodajemy jedną pełną szklankę białego cukru. Słodzik całkowicie rozpuszczamy, a następnie pozostawiamy całość do wystudzenia oraz nabrania temperatury pokojowej.

Na co pomaga kąpiel w krochmalu?

Podstawowym zastosowaniem krochmalu na bazie skrobi jest skuteczne usztywnienie zasłon, firanek, obrusów czy innych tkanin. Okazuje się, że nasze babcie oraz prababcie używało go także w nieco mniej tradycyjny sposób. Domowym krochmalem zastępowano dawniej popularne współcześnie kosmetyki pielęgnacyjne. Ciepła kąpiel z dodatkiem krochmalu nie tylko pomagała niwelować częste i niepokojące problemy skórne, ale dodatkowo szybciej łagodziła podrażnienia i zapewniała jedwabiście gładką skórę.

Wystarczy ok. 10-15 minut relaksu, po którym nie należy spłukiwać ciała, a jedynie delikatnie osuszyć ją ręcznikiem. W przypadku kąpieli w krochmalu niewskazane jest mocne pocieranie ciała. Również dzisiaj po produkt sięgają chętnie mamy małych dzieci. Krochmal doskonale radzi sobie m.in. z:

  • odparzeniami,
  • pokrzywką,
  • potówkami,
  • łuszczącą się skórą,
  • atopowym zapaleniem skóry,
  • egzemą,
  • trądzikiem niemowlęcym.
Jak zrobić musujące kule do kąpieli?Interia DIY

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas