Włoski noblista radzi: tak gotuj makaron, aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd

Perspektywa najbliższych miesięcy zdecydowanie nie napawa optymizmem. Wielu z nas już teraz szuka sposobów na zaoszczędzenie na rachunkach za energię podczas nieco zimniejszych dni. Jak się jednak okazuje, wystarczy lekko zmienić swoje przyzwyczajenia. Także te kuchenne. Giorgio Parisi, włoski noblista, ma nieocenioną radę.

Na rachunkach można zaoszczędzić także podczas gotowania makaronu
Na rachunkach można zaoszczędzić także podczas gotowania makaronu123RF/PICSEL

Sposobów na oszczędzanie szukają nie tylko Polacy. Jak poinformował włoski Instytut Statystyczny Istat, w sierpniu inflacja w tym kraju wzrosła do 8,4 proc., będąc tym samym najgorszym wynikiem od 1985 roku.

Dlatego też laureat Nagrody Nobla Giorgio Parisi postanowił przeanalizować kuchenne przyzwyczajenia swoich rodaków. Dał im nieocenioną radę.

Przynajmniej 8 minut oszczędności na gazie!
pisze noblista.

W ten sposób zaoszczędzisz na rachunkach. Sięgnij po pokrywkę!

Stale rosnące ceny energii elektrycznej zmuszają konsumentów do oszczędzania. Wielu z nas systematycznie gasi światło, wyciąga ładowarki z kontaktów czy bierze krótsze kąpiele. Wszystko po to, aby kwota na rachunku nie "zwaliła nas z nóg".

Tymczasem oszczędności można szukać niemal na każdym kroku. Wystarczy tylko lekko zmienić swoje przyzwyczajenia. Włoski noblista Giorgio Parisi radzi co zrobić, aby zaoszczędzić także podczas codziennego przygotowywania posiłków.

Włoski fizyk podkreśla, iż podczas gotowania kluczową kwestię odgrywa pokrywka.

Dużo ciepła traci się przez parowanie
pisze noblista, tłumacząc jednocześnie jak sam gotuje makaron.

Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd? Zwróć uwagę na to, jak przygotowujesz obiad

Otóż jak zaznacza włoski laureat Nagrody Nobla z fizyki, makaron al dente można przygotować nawet wtedy, kiedy garnek stoi na niewłączonym palniku. Jak to możliwe? Rodacy Giorgio Parisiego już to wiedzą.

Przygotowując makaron, należy najpierw zagotować wodę, posolić ją, a następnie wrzucić makaron. Kolejno wyłączyć gaz lub płytę elektryczną i nałożyć pokrywkę. Nie podnosić jej aż do momentu ugotowania makaronu. Wówczas makaron należy gotować o minutę dłużej, niż w przypadku użycia gazu lub prądu.

Zagubione lub ranne zwierzęta. Jak pomóc?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas