Włóż do wody czereśnie i zobacz, co się stanie. Po godzinie będą gotowe do spożycia
Czereśnie to obok truskawek jedne z ulubionych owoców Polaków. Co prawda, obecnie biją rekordy cenowe, ale wielu już niedługo będzie mogło się cieszyć świeżymi owocami prosto z przydomowego sadu. Zdarza się jednak, że czereśnie są atakowane przez robaki. Istnieje jednak sposób, by się ich pozbyć. Sprawdź, co trzeba zrobić.
W sklepach oraz na straganach można już spotkać pierwsze czereśnie. Ich ceny jednak zwalają z nóg. Trzeba za nie zapłacić od 30 do nawet 65 zł za kilogram. Pochodzą z importu, ale wielu już teraz skusiło się na te czerwone i słodkie owoce. Czereśnie w sadach pojawiają się wraz z początkiem czerwca i można się nimi cieszyć mniej więcej do końca lipca - dokładne terminy owocowania są uzależnione przede wszystkim od odmiany.
Robaki w czereśniach to zmora, na którą narzekają miłośnicy tych owoców. Wielu ogrodników stosuje opryski owadobójcze, by zapobiec ich żerowaniu. Bez nich trzeba się liczyć z tym, że czereśnie będą po prostu robaczywe. W owocach zagnieżdża się larwa nasionnicy trześniówki, co sprawia, że owoce nie nadają się do spożycia.
Zobacz także: Nocą buszuje w twoim ogrodzie. Turkuć podjadek niszczy rośliny, gdy wszyscy śpią
Mała, ciemna plamka widoczna na skórce czereśni może być oznaką, że w środku żeruje larwa muchówki. Co prawda zjedzenie robaczywych owoców nie wiąże się z negatywnymi skutkami zdrowotnymi, ale nie jest czymś przyjemnym, zwłaszcza że oprócz larw można natrafić również na ich odchody.
Zobacz także: Takie truskawki Katarzyna Bosacka omija szerokim łukiem. Skazę widać gołym okiem
Jest jednak prosty sposób na pozbycie się tych nieproszonych gości z czereśni. Owoce wystarczy wrzucić do miski wypełnionej zimną wodą i zostawić w niej na 30-60 minut. To sprawi, że larwy zaczną uciekać z owoców w popłochu w poszukiwaniu tlenu. Po upływie podanego wyżej czasu będą widoczne na dnie miski. Następnie wystarczy przecedzić czereśnie, dokładnie je przepłukać i gotowe.
***