Wsyp do doniczki. Na widok bujnego skrzydłokwiatu oniemiejesz z zachwytu

W wielu kulturach wierzy się w to, że posiadanie skrzydłokwiatu w domu zapewnia jego mieszkańcom szczęście. Choć naukowcy w żaden sposób nie dowiedli prawdziwości tej teorii, jedno jest pewne – roślina świetnie sprawdza się jako naturalny oczyszczacz powietrza. Niezwykle ważne staje się umiejętne pielęgnowanie skrzydłokwiatu. Ogrodnicy polecają przede wszystkim nawożenie popiołem. Taki zabieg sprawi, że będzie mógł w pełni zachwycać nie tylko bujnym wyglądem, ale także licznymi właściwościami.

Popiół drzewny pomaga odzyskać skrzydłokwiatowi zdrowy wygląd
Popiół drzewny pomaga odzyskać skrzydłokwiatowi zdrowy wygląd123RF/PICSEL

To warto wiedzieć o skrzydłokwiecie

Skrzydłokwiat, nazywany także skrzydłolistem, należy do gatunku roślin zimozielonych. Jego naturalnym środowiskiem są lasy tropikalne, ale często spotkamy go także w gęstym runie lasów równikowych. Co ciekawe, Ameryka Południowa oraz Azja mogą pochwalić się uprawą aż 40 wyjątkowych odmian tej rośliny.

Charakterystyczna dla skrzydłokwiatu jest nierozgałęziona łodyga, z której wyrastają korzenie powietrzne. Liście układają się w dwa rzędy po obu stronach łodygi, a białe kwiaty zebrane są w kwiatostany przypominające wyglądem skrzydła. Roślina owocuje w formie jagody o czarnym kolorze.

Skrzydłokwiaty uważane są także za jeden z cenniejszych okazów w uprawie domowej. Mają ogromnym wpływ na polepszenie warunków życia. Dlaczego tak się dzieje? Roślina oczyszcza powietrze w domach oraz mieszkaniach, wchłaniając niebezpieczne dla organizmu związki. Wśród nich warto wymienić benzen, amoniak, ksylen oraz formaldehyd. Nie wszyscy wiedzą, że gleba skrzydłokwiatów ma zdolność biodegradacji szkodliwych związków. Jak wzmocnić jego naturalne właściwości i zadbać o zdrowy wygląd? Odpowiedź kryje się w popiele drzewnym.

Popiół drzewny - odżywczy nawóz do roślin

Nawóz z popiołu szybko odżywi skrzydłokwiat
Nawóz z popiołu szybko odżywi skrzydłokwiat123RF/PICSEL

Podczas spalania biomasy dochodzi do wytworzenia produktu ubocznego, którym jest popiół drzewny. Ma on odczyn alkaliczny i bardzo bogaty skład elementarny.  Znajdziemy w nim m.in.:

  • potas,
  • magnez,
  • fosfor,
  • sód,
  • wapń.

Nie zawiera azotu, który jest uwalniany do atmosfery w trakcie spalania. Stosowanie popiołu drzewnego jako nawozu w szybki  sposób poprawia właściwości fizykochemiczne gleby i wpływa na dalsze plonowanie roślin. Uważa się go za doskonałą alternatywę dla innych zasilaczy mineralnych.

Używanie go w codziennej pielęgnacji roślin doniczkowych użyźnia podłoże i sprawia, że rosną zdrowsze oraz bardziej bujne. Nawożone popiołem drzewnym stają się odporniejsze na atak grzybów oraz innych chorobotwórczych ustrojów.

Charakter zasadowy popiołu drzewnego świetnie współgra z potrzebami roślin, które lubią obojętny lub lekko kwaśny odczyn gleby. Są to np. monstery, fikusy, draceny oraz bluszcze. Okazuje się, że taki sposób nawożenia uwielbiają także popularne skrzydłokwiaty.

Jak stosować popiół drzewny do skrzydłokwiatu?

W jaki sposób dawkować domowym skrzydłokwiatom popiół drzewny? Nawóz możemy wykorzystać na kilka sposobów. W pierwszym obficie posypujemy ziemię w doniczce popiołem, a następnie delikatnie ją mieszamy, by zasilacz dostał się do jak najgłębszych warstw. Teraz wystarczy już tylko podlać roślinę i gotowe.

Druga metoda polega na połączeniu 1 łyżki popiołu drzewnego z 1 l gorącej wody. Całość dokładnie mieszamy i wlewamy roztwór wprost do korzeni. Ze względu na bogactwo składników mineralnych, ogrodnicy doradzają, by stosować ten patent maksymalnie dwa razy w miesiącu. Częstsze używanie może doprowadzić do nadmiernego żółknięcia liści skrzydłokwiatu.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas