Wybudzasz się między 1 a 3 w nocy? To oznaka, że twoja wątroba woła o pomoc
Oprac.: Dominika Chełmecka
Wątroba to jeden z największych i najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Bierze udział w prawie każdym procesie fizjologicznym, pełni wiele istotnych funkcji potrzebnych do zachowania zdrowia. Jak najłatwiej zaobserwować, że nie działa jak powinna? Oto kilka wskazówek.
Zobacz również:
Jakie funkcje pełni wątroba?
Wątroba odgrywa bardzo ważną rolę w układzie pokarmowym. Ma do wykonania wiele ważnych zadań i przez cały dzień działa na pełnych obrotach. Przede wszystkim pełni rolę:
- detoksykacyjną (neutralizuje toksyny)
- metaboliczną (odpowiada za metabolizm tłuszczów, cukrów, białek, hormonów, a także innych substancji)
- filtracyjną (odtruwa organizm z substancji szkodliwych)
- magazynującą (magazynuje glikogen i rozkłada go, dzięki czemu w procesie glikogenolizy produkowana jest niezbędna do życia energia)
Do zachowania zdrowia konieczne jest więc, aby wątroba była w jak najlepszej formie. Niestety niewłaściwy styl życia, używki, brak ruchu, przetworzone jedzenie itp. znacznie ją obciążają i w konsekwencji czasu rujnują.
7 nieoczywistych oznak chorej wątroby
O tym, jakie są mało oczywiste objawy chorej wątroby napisała ostatnio w mediach społecznościowych Joanna Ibisz - lekarz, zajmująca się leczeniem poprzez zmianę stylu życia i akupunkturę. Specjalistka na swoim profilu regularnie dzieli się z obserwatorami poradami dotyczącymi zdrowia oraz odpowiada na wiele nurtujących pytań.
W poście zamieszczonym na Instagramie wymieniła kilka istotnych faktów związanych z ważnym narządem jakim jest wątroba.
Twoją wątroba jest jak mała pracowita pszczółka, która ma do wykonania w organizmie ponad 500 różnych prac. Przez regulację hormonalną, magazynowanie substancji odżywczych, produkcję żółci, detoksyfikacuę, aż do konwersji hormonów tarczycy… Zdrowie wątroby jest tak bardzo istotne.
Zdaniem ekspertki wątroba zaraz po jelitach jest najważniejszym organem, o który trzeba odpowiednio dbać, by cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Wątroba to zaraz po jelitach najważniejszy organ, którym powinniśmy się zaopiekować jeśli chcemy żyć w dobrym zdrowiu. Źle funkcjonująca wątroba to zaburzenia tarczycy, problemy hormonalne, niechciane zmiany skórne, niespokojny sen i wiele innych.
Ibisz wyjaśniła też, jak w łatwy sposób, przy pomocy obserwacji swojego organizmu dowiedzieć się, czy wątroba faktycznie jest w kiepskim stanie. Oto siedem oznak świadczących o tym, że woła o pomoc.
1. Wybudzasz się między 1 a 3 w nocy.
2. Masz zaburzenia hormonalne.
3. Masz niedoczynność tarczycy.
4. Masz zaparcia.
5. Czujesz się wypalony/na bądź zmęczony/na.
6. Masz zmiany trądzikowe bądź inne zmiany skórne.
7. Masz wahania poziomu cukru we krwi.
Specjalistka napisała również, że jeden z nieoczywistych objawów chorej wątroby można zaobserwować u kobiet podczas miesiączki.
- U kobiet bardzo ważnym objawem świadczącym o zaburzeniach wątroby z perspektywy energetycznej są skrzepy we krwi miesięcznej - wyjaśniła Joanna Ibisz.