Wykonaj prosty zabieg. Efektowna roślina zakwitnie dwa razy w sezonie

Jarzmianka to prawdziwa gwiazda w ogrodzie. Jej efektowne kwiatostany zdobią posesje w czerwcu i lipcu, ale istnieją spore szanse, że powtórzy kwitnienie pod koniec lata. Jak jej w tym pomóc? Uprawa jarzmianki nie jest skomplikowana, a przyniesie praktyczne korzyści. Z jednej strony roślina przyciąga do ogrodu pożyteczne owady, z drugiej – odstrasza nawet najbardziej wygłodniałe ślimaki. Dowiedz się więcej na temat tego urokliwego okazu.

Jarzmianka to nietuzinkowa ozdoba ogrodu
Jarzmianka to nietuzinkowa ozdoba ogrodu123RF/PICSEL

Jak wygląda jarzmianka?

Jarzmianka to roślina wieloletnia, która jest odporna na choroby i dobrze znosi nawet zimowe warunki. Jedynie młode okazy — w pierwszym roku od posadzenia wymagają osłony chroniącej przed niskimi temperaturami. Głównym powodem, przez który warto zdecydować się na uprawę jarzmianki w ogrodzie, jest jej atrakcyjny wygląd.

Bylina osiąga maksymalnie 70-90 centymetrów wysokości. Charakteryzuje się zielonymi, dłoniastymi liśćmi o ząbkowanych brzegach. Zwykle tworzą gęste kępy, które wyglądają bardzo malowniczo, zwłaszcza w ogrodach w stylu rustykalnym. Czas jednak przejść do kwitnienia. Na szczytach sztywnych łodyżek jarzmianka wytwarza piękne kwiatostany w kolorach bieli, różu, czerwieni czy purpury. Barwa zależy od konkretnej odmiany. Łacińska nazwa rośliny — Astrantia — pochodzi od łacińskiego słowa aster tłumaczonego jako gwiazda. Nie jest to przypadek — kwiaty kształtem przypominają przyjemne dla oka gwiazdy.

Jarzmianka świetnie radzi sobie w polskich ogrodach
Jarzmianka świetnie radzi sobie w polskich ogrodach123RF/PICSEL

Uprawa jarzmianki w ogrodzie ma wiele zalet

Wygląda bardzo dekoracyjnie, ale nie jest to jedyny atut rośliny. Kwiaty to skarbnica nektaru, więc jarzmianka przyciąga pszczoły oraz motyle. Może być uznawana za roślinę okrywową, pięknie wypełniając przestrzeń, na którą ogrodnik nie miał pomysłu, a jednocześnie hamując nadmierne nagrzewanie się niczym nieosłoniętej gleby.

Do tego jarzmianka jest rośliną odstraszającą ślimaki. Mięczaki unikają jej przez substancje zapachowe oraz szorstkie liście. Dobrze jest posadzić jarzmiankę na obrzeżach grządek warzywnych lub przy okazach ozdobnych, które często padają łupem żarłocznych szkodników, np. funkii. Tym bardziej że roślina lubi stanowiska wilgotne i zacienione, a w takich zakątkach ślimaki żerują najchętniej.

Z rozwiniętych kwiatów można tworzyć dekoracyjne bukiety. Nadają się do suszenia, zachowując ładny kolor.

Pięknie wygląda, jest łatwa w uprawie

Roślina nie ma wygórowanych potrzeb, można spotkać ją rosnącą dziko na łąkach, polach czy nad zbiornikami wodnymi. Nie przysporzy ogrodnikom zbyt dużo pracy, o czym można się przekonać, analizując wymagania jarzmianki w ogrodzie.

  • Najlepiej rozwija się na stanowiskach półcienistych. Co prawda jest w stanie poradzić sobie na słońcu, ale w takich warunkach będzie potrzebować częstego podlewania. Jarzmianka powinna rosnąć w miejscu osłoniętym przed wiatrem.
  • Podłoże dla jarzmianki powinno być próchnicze, żyzne i przepuszczalne. Mimo że roślina lubi wilgoć, źle reaguje na ciągłe zastoje wody, więc ciężkie i gliniaste gleby nie stwarzają dla niej dogodnych warunków. Posadzić ją można w glebie o odczynie zasadowym lub obojętnym.
  • Nawożenie jarzmianki nie będzie kłopotliwe. Roślina nie potrzebuje intensywnego odżywiania. Zaleca się korzystać z nawozów organicznych lub mineralnych, w których składzie dominują potas i fosfor. Nadmiar azotu skutkuje bowiem blaknięciem kwiatów.
Jarzmianka pięknie wygląda np. na tle żywopłotów
Jarzmianka pięknie wygląda np. na tle żywopłotów123RF/PICSEL

Zrób jedną rzecz. Jarzmianka zakwitnie ponownie

Zdarza się, że kwiaty podziwiać można już pod koniec maja. Mimo to główny okres kwitnienia jarzmianki przypada na czerwiec i lipiec. Nie oznacza to jednak definitywnego pożegnania z dekoracyjnymi płatkami. Okaz ten może zaskoczyć powtórnym kwitnieniem pod koniec lata.

Wystarczy, że zetniesz przekwitające kwiatostany, zanim zdążą zawiązać i rozsiać nasiona. Ten zabieg ma jeszcze jedną zaletę. Ogranicza obfity samosiew jarzmianki, która bez kontroli ogrodniczej mogłaby stać się rośliną inwazyjną.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas