„Wyleciało z odpływu. Jest obrzydliwe”. Wlej do zlewu, a problem sam zniknie
"To coś wyleciało z odpływu. Jest obrzydliwe. Nie wiem, co z tym zrobić" - zastanawiała się jedna z internautek, która opublikowała w sieci zdjęcie owada, wyglądem przypominającego ćmę. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. W komentarzach w mig zaroiło się od spekulacji, a internauci zgodnie osądzili, iż owadem, który nawiedził dom kobiety, jest ćmianka. Co to takiego i jak z nią walczyć?
Ćmianki są małymi owadami, które swoim wyglądem przypominają ćmy. Wylatują z kanalizacji, a mimo iż wyglądają niegroźnie, szybko się rozmnażają i bywają uciążliwe. Do tego mogą przenosić groźne choroby.
Spis treści:
Jak wyglądają ćmianki? Niewielkie włochate ćmy, które mogą przysporzyć kłopotów
Ćmianki są niewielkimi, włochatymi muchówkami, które z wyglądu przypominają małe ćmy. Często myli się je również z muszkami owocówkami. W rzeczywistości są to małe, szarobrązowe lub jasnobrązowe muchy o krępej budowie ciała, które można łatwo rozpoznać po charakterystycznych, zaokrąglonych i mocno owłosionych skrzydłach.
Naturalnym środowiskiem dla ćmianek są bagna oraz tereny podmokłe w pobliżu rzek. Owady dostosowały się jednak do przebywania w pobliżu człowieka, rozwijając się w brudnej, stojącej wodzie, w szambie czy w gnojówce.
Skąd się biorą ćmianki w domu? Uważaj nawet na wodę z mopem
Małe muchy dostają się do domów i mieszkań z zewnątrz, a wabi je głównie zapalone wieczorem światło. Przez otwarte okna lub drzwi wlatują do wnętrza naszych domów, które są dla nich kolejno idealnym środowiskiem żerowania.
Z podobnym problemem mogą borykać się szczególnie te osoby, które mieszkają w pobliżu terenów podmokłych. Ale nie tylko. Owady zachęca do osiedlenia stojąca woda, w której rozkładają się resztki organiczne. Ćmianki upodobały sobie więc szczególnie kuchenne odpływy, w których mogą znaleźć pożywienie w postaci resztek jedzenia, a także prysznic czy toaletę. Zwabić może je nawet stojąca od kilku dni woda z brudnym mopem.
Zobacz również: Pułapka z wina na muchy. Efekt natychmiastowy
Czy ćmianki są groźne? Niepozorne muchy mogą zaszkodzić zdrowiu
Ćmianki nie gryzą, jednak ich obecność w domu bywa uciążliwa. Owady żerują w miejscach, gdzie gromadzą się odpadki, a kiedy zaczną się namnażać, mogą sprawić niemałe kłopoty.
Żerujące na nieczystościach mogą przenosić bakterie chorobotwórcze lub bakterie E. coli, a ich obecność w mieszkaniu może również odbić się na samopoczuciu tych domowników, którzy zmagają się z alergią lub astmą. Jak pozbyć się ćmianek? Warto działać już od pierwszych chwil.
Zobacz również: Komary i muchy nienawidzą tych roślin. Umieść je na tarasie, a będą omijać cię z daleka
Jak pozbyć się ćmianek? Domowe sposoby na ćmianki
Kiedy zauważymy w mieszkaniu niepokojące sygnały obecności ćmianek, warto najpierw zlokalizować miejsce, w którym mogą przebywać, a kolejno dokładnie wyczyścić to miejsce szczotką. W ten sposób oczyścimy rurę z biofilmu, usuwając gniazda owadów.
Następnie wystarczy zalać odpływ wrzątkiem z dodatkiem octu. W tym celu posłużyć nam może również płyn do czyszczenia toalet. Taki zabieg wystarczy, aby pożegnać męczący problem.
Niekiedy warto jednak dmuchać na zimne. Chcąc wyeliminować potencjalne zagrożenie, regularnie dbajmy o czystość odpływów w kuchni czy łazience.