Wymieszaj z wodą i spryskaj liście roślin. Nornice będą uciekać w popłochu

Nornice, mimo iż wyglądają niepozornie, potrafią doszczętnie zrujnować nawet najbardziej zadbany ogród. Nic więc dziwnego, iż chcemy się ich jak najszybciej pozbyć. Czego nie lubią nornice? Istnieje kilka sposobów walki z tymi gryzoniami. Oto sprawdzony, domowy odstraszacz na nornice.

Nornice, przekopując tunele, skutecznie niszczą rośliny
Nornice, przekopując tunele, skutecznie niszczą rośliny123RF/PICSEL

Jak wyglądają nornice?

Nornice prowadzą głównie nocny lub wieczorny tryb życia. Zdarza się, że na powierzchni pojawiają się również za dnia - wówczas musi doskwierać im mocny głód. Wyjadają nasiona i owoce, uszkadzając przy tym korzenie roślin oraz cebule kwiatów. Obgryzają również korę młodych drzew w sadzie. Potrafią doszczętnie zrujnować niejeden zadbany ogród. Jak pozbyć się nornic?

Czego nie lubią nornice?

Do kopców i tuneli wykopanych przez nornice możemy także włożyć gałęzie żywotnika lub liścia orzecha włoskiego czy ząbki czosnku. Tego zapachu wręcz nienawidzą. Podobną niechęć żywią do wszelkiego hałasu. Wystarczy więc w pobliżu ich nory wbić pręt, na który nałożona zostanie plastikowa butelka. Poruszana przez wiatr będzie wydawać ciche dźwięki i wibracje, które odstraszą nornice.

Nornice często bywają mylone z myszami
Nornice często bywają mylone z myszami123RF/PICSEL

Jak pozbyć się nornic?

Niezwykle skutecznym w walce z niechcianymi gryzoniami będzie także domowy odstraszacz na nornice. Przygotujemy go z popularnego napoju. Jeśli zauważymy, że nornice wyrządzają już szkody w naszym ogrodzie, warto sięgnąć po oprysk z kawy. Do jego przygotowania potrzebować będziemy przestudzonego naparu kawowego, który wymieszamy z wodą w proporcji 1:4.

Gotową mieszankę należy przelać do spryskiwacza i dokładnie spryskać liście roślin. Oprysk z kawy skutecznie odstraszy zarówno nornice, jak i ślimaki. Co więcej, świetnie wpłynie na odżywienie roślin.

Francja: Ostatnia tradycyjna wytwórnia wachlarzy w ParyżuDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas