Reklama

Wypadki w domu. Na te urządzenia trzeba uważać

Okazuje się, że do grona najczęściej zgłaszanych wypadków należą te, do których doszło w domu. Choć to miejsce uchodzi za bezpieczny azyl, to zdarza się, że jest zupełnie odwrotnie. W domowym zaciszu znajdują się urządzenia, które mogą być dość niebezpieczne. Jak zapobiegać wypadkom w domu?

Do jakich wypadków w domu dochodzi najczęściej?

Statystyki wskazują, że do nieszczęśliwych wypadków najczęściej dochodzi w domu. W grę wchodzą m.in. poparzenia, zadławienia, złamania kości, zwichnięcia i skaleczenia. Poza tym istnieje ryzyko zatrucia czadem, wybuchu gazu i pożaru. 

Okazuje się, że niemal w każdym pomieszczeniu można być narażonym na niebezpieczeństwo. Dość częstym zjawiskiem są urazy spowodowane upadkiem ze schodów, poślizgnięciem na mokrej podłodze i niewłaściwym obchodzeniem się z ostrymi narzędziami. To jednak nie wszystko, bo zarówno w domu, jak i mieszkaniu sporym zagrożeniem mogą być pewne urządzenia, które są wykorzystywane na co dzień.

Reklama

Jakie urządzenia w domach są niebezpieczne?

Jak mówią, wypadki chodzą po ludziach, a więc warto dbać o własne bezpieczeństwo, nawet będąc w domu. Serwis ubezpieczeniowy "Confused" przeprowadził analizę danych z ostatnich 10 lat dotyczących wezwań do wypadków w domu w Wielkiej Brytanii. Wyniki wskazały, które urządzenia domowe najczęściej odpowiadały za pożary. 

Pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajęły piekarniki. Tę niechlubną pozycję zagwarantowało im aż 111 tys. wypadków, do których doprowadziły. Drugie miejsce z wynikiem 22.5 tys. zajęły tostery i grille. Pierwszą trójkę zamykają płyty grzewcze, które spowodowały ponad 21 tys. wypadków. W zestawieniu niebezpiecznych urządzeń znalazły się również mikrofalówki (12,6 tys.), pralko-suszarki (8 tys.) i pralki (7 tys.), a także lodówki i zmywarki, ale ze znacznie niższymi wskaźnikami. 

Wymienionych wyżej urządzeń można używać tylko wtedy, gdy pozwala na to ich stan techniczny. Warto więc regularnie dokonywać przeglądów i nie zwlekać z ewentualną naprawą, a w przypadku piekarników nie dopuszczać, by gromadził się w nim łatwopalny tłuszcz. Dzięki temu można uniknąć wypadków, które zagrażają życiu oraz zdrowiu.

Jak się chronić przed wypadkami w domu?

Do wypadków przyczyniają się zarówno wady, uszkodzenia, jak i zła eksploatacja urządzeń. Warto więc mieć na uwadze, by takie sprzęty jak żelazka, prostownice, suszarki zawsze odłączać z gniazdka i pod żadnym pozorem nie korzystać z nich blisko wody. Poza tym przed wyjściem z domu należy sprawdzić, czy na pewno jest wyłączony m.in. piekarnik, kuchenka i piecyki gazowe oraz elektryczne. 

Warto się skupić również na wypadkach, które występują w domach z innych powodów. W trosce o własne życie warto zainwestować w czujniki czadu, które skutecznie wykrywają ten bezwonny, zabójczy gaz. 

Na wszelkie złamania kości jesteśmy narażeni m.in. w wannie bądź pod prysznicem, dlatego też warto wyposażyć łazienkę w matę antypoślizgową, która zapobiegnie nieszczęśliwym upadkom. 

Należy chować przed dziećmi wszelkie ostre narzędzia i nie dopuszczać, by same wspinały się na krzesła oraz szafki. Najmłodsi są niezwykle ciekawi świata i tego, co ich otacza, dlatego też wszelkiego rodzaju środki chemiczne należy przechowywać w miejscach dla nich niedostępnych, a kubki z gorącą kawą bądź herbatą stawiać w głębi blatu. 

Oprócz domowej apteczki warto wyposażyć dom również w gaśnicę, dzięki której można ugasić pożar spowodowany, chociażby domowymi urządzeniami. Niezwykle ważna jest również znajomość zasad pierwszej pomocy.      

***

Zobacz także:    

Spryskaj tym wnętrze piekarnika. Domowa mikstura działa cuda

Tak toksyny w kilka chwil przenikają do żywności. Wszystko przez jeden, nagminnie popełniany błąd

Zrób to w czasie gotowania. Różnicę odczujesz w portfelu


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wypadki w domu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy