Wyrasta na 6 metrów, nie traci liści w zimie. Idealny krzew zamiast tui
Żywopłoty, czyli gęsto zasadzone drzewa lub krzewy, tworzące wręcz ogrodzenia od kilku dekad cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Przez wiele lat prym wiodły w tym temacie tuje, ale ponieważ nie mają ostatnio najlepszej sławy, właściciele domów szukają innych, ozdobnych roślin, które z powodzeniem je zastąpią. Oto lista tych najbardziej efektownych!
Spis treści:
Wysokie krzewy do ogrodu. Które są najbardziej efektowne?
Wysokie krzewy w ogrodzie pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także ochronną i osłaniającą. Taki szpaler z roślin gwarantuje prywatność i pozwala "odgrodzić się" od świata zewnętrznego. Jakie rośliny warto zasadzić wokół domu?
Rośliny, które warto posadzić w takim żywopłocie to:
- cis (Taxus) - gatunek wiecznie zielonego, iglastego drzewa lub krzewu, który występuje naturalnie w Europie, Azji zachodniej i północnej Afryce. Cis to roślina wolno rosnąca, długowieczna, wytrzymała i wszechstronnie wykorzystywana jako roślina ozdobna i lecznicza. Cis doskonale znosi formowanie i dobrze się odbudowuje. Nie jest wymagający.
- cyprysik (Chamaecyparis) - rodzaj roślin należący do rodziny cyprysowatych. Występuje w Ameryce Północnej oraz we wschodniej Azji. W naturze rośnie w wilgotnym klimacie z deszczowym latem. Cyprysik bywa często mylony z tują - ma podobne wymagania i wygląd, ale jest zdecydowanie bardziej efektowny.
- Bukszpan (Buxus) - rodzaj zimozielonych drzew oraz krzewów z rodziny bukszpanowatych. Bukszpan występuje na Kubie i w Azji Wschodniej, na Madagaskarze, w Afryce Subsaharyjskiej, zachodniej i południowej Europie oraz w basenie Morza Śródziemnego.
- Bukszpan radzi sobie świetnie zarówno w cieniu, jaki i w słońcu. Dobrze znosi cięcie i wygląda atrakcyjnie, nawet gdy jest ono bardzo mocne.
- Choina (Tsuga) - gatunek drzewa iglastego z rodziny sosnowatych, pochodzący z lasów Ameryki Północnej. Choina dobrze toleruje miejsca zacienione, ale ma duże wymagania glebowe. Choina pięknie wygląda w żywopłocie, szczególnie gdy rośnie w wilgotnym podłożu.
- Laurowiśnia wschodnia - gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. Pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, Kaukazu i Azji Mniejszej. To wiecznie zielony krzew o szerokiej, rozłożystej koronie, dorastający do 6 m wysokości. Liście dorastają do 20 cm długości i przypominają liście laurowe - stąd nazwa laurowiśnia. Laurowiśnia ma drobne, białe kwiaty, owoce zawiązują się w Polsce rzadko.
Co rośnie szybko i wysoko?
Jeśli chcemy w dość krótkim czasie stworzyć wysoki żywopłot, jednym z pierwszych gatunków, którym powinniśmy się zainteresować jest wiśnia antypka. Roślina ta pochodzi z Azji, chociaż czasem można ją też spotkać w południowo-wschodniej Europie. Jajowate liście w kolorze żywo zielonym zmieniają po sezonie kolor na żółty, a na zimę opadają. W maju, w okresie kwitnienia, krzewy obsypane są małymi, białymi kwiatami.
Wiśnia antypka to najszybciej rosnący, bardzo łatwy w uprawie krzew na żywopłot. Szybki wzrost najmocniej zauważalny jest w pierwszych sezonach, aż do 100 cm rocznie!
Drugą rośliną, którą warto rozważyć planując żywopłot jest wiąz turkiestanu, nazywany również wiązem syberyjskim. Jest on niewymagający i bardzo łatwy w uprawie, a roczny przyrost gałęzi może wynieść nawet do 1,8 metra! Jest też bardzo podatny na formowanie.
Wysokie krzewy na żywopłot
Tworząc żywopłot wokół domu powinniśmy zainteresować się także takimi wysokimi krzewami jak:
- ambrowiec - rodzaj roślin należący do rodziny altyngiowatych, występujący naturalnie w Ameryce Północnej i Środkowej, w Turcji, na Rodos i w Azji południowo-wschodniej. Rośliny te rosną w lasach, zwykle w miejscach wilgotnych. Ambrowiec sadzony jest jako drzewo ozdobne, m.in. z powodu intensywnego koloru liści
- klon polny - gatunek drzewa z rodziny mydleńcowatych, który występuje w południowej i środkowej Europie, na Kaukazie i w Azji Mniejszej. Klon osiąga wysokość 15 – 20 merów, a w mniej sprzyjających warunkach glebowych rośnie jako duży krzew
- ligustr - rodzaj roślin należący do rodziny oliwkowatych. Większość występuje w południowo-wschodniej i wschodniej Azji, ale także w Europie, północno-zachodniej Afryce i w północnej Australii. Ligustr uprawiany jest jako roślina ozdobna, ale warto wiedzieć, że jej kwiaty dość specyficznie pachną - aromat ten bywa nieprzyjemny, podobny do amoniaku
- metasekwoja - rodzaj roślin z rodziny cyprysowatych, pradawne drzewo, niegdyś uważane za wymarłe. Roślina szybko rośnie, jej igły są płaskie, miękkie, delikatne i jasnozielone. Jesienią przebarwiają się natomiast na żółte i czerwonobrązowe, aby na zimę opaść z drzewa.
Zobacz również: Tuja w ogrodzie. Czy jest bezpieczna dla zdrowia?
***