Wysiej już teraz. Zaoszczędzisz, a na balkonie zaroi się od kwiatów

Gdy czuć pierwsze podmuchy wiosny, wielu z nas nie może doczekać się widoku kolorowych kwiatów w swoim najbliższym otoczeniu. To bardzo dobry moment, by zastanowić się, jakie rośliny na balkon wybrać, aby zdobiły przestrzeń przez cały sezon. O ile z sadzeniem trzeba poczekać do czasu, aż minie ryzyko przymrozków, o tyle już w pierwszym kwartale roku możesz zająć się wysiewem. To nie tylko ciekawe doświadczenie ogrodnicze, ale też sposób na oszczędność.

Przygotowanie balkonu do sezonu letniego możesz zacząć już na początku roku
Przygotowanie balkonu do sezonu letniego możesz zacząć już na początku roku123RF/PICSEL

Wysiew kwiatów się opłaca

Wysiewanie kwiatów na balkon nie jest zadaniem zarezerwowanym dla wytrawnych znawców uprawy roślin. Wymaga co prawda zapewnienia nasionom specyficznych warunków (zwłaszcza światła, ciepła i optymalnej wilgotności), ale przynosi dużo satysfakcji i pozwala rozpocząć prace nad swoją zieloną kolekcją, zanim wiosna nadejdzie na dobre.

Siew nasion jest sposobem na oszczędność. Jedna paczka to zazwyczaj koszt nie większy niż kilka złotych, a można z niej uzyskać pokaźny zbiór roślin balkonowych. Porównanie z kupnem gotowych sadzonek, w przypadku których jedna sztuka może kosztować kilkanaście złotych, to prosta kalkulacja.

Podstawowe zasady wysiewu nasion

Kiełkujące nasiona potrzebują odpowiedniego traktowania, by mogły wzrastać bez zakłóceń i z czasem zamienić się w dorodne kwiaty balkonowe. Sprawdź najważniejsze reguły rządzące dbaniem o młode siewki, aby praca poszła sprawnie i przyniosła pożądane rezultaty.

  • Nasiona potrzebują wilgotnego podłoża. Nie można jednak zalewać ich dużą ilością wody — jej zastoje doprowadzą do gnicia i narażą na atak chorób grzybowych. Podlewaj je, używając butelki ze spryskiwaczem — dzięki temu delikatny strumień wody nie uszkodzi siewek. Wodę dostarczaj w momencie, gdy wierzchnia warstwa ziemi w pojemniku zacznie wysychać.
  • Wysiewając nasiona roślin balkonowych, pamiętaj, że potrzebują dostępu do światła. To jeden z podstawowych warunków ich bujnego wzrostu. Staraj się znaleźć dla nich miejsce na słonecznym parapecie, najlepiej od strony południowej.
  • Kwiaty balkonowe do kiełkowania potrzebują ciepła. Optymalna temperatura mieści się w przedziale 18-22°C. Nie będzie im przeszkadzać bliskie sąsiedztwo źródła ciepła, np. kaloryfera.
Nie potrzebujesz sadzonek pelargonii — piękne kwiaty uzyskasz z nasion minimalnym kosztem
Nie potrzebujesz sadzonek pelargonii — piękne kwiaty uzyskasz z nasion minimalnym kosztem123RF/PICSEL

Królowe balkonów, czyli kiedy wysiewać pelargonie?

Od lat to one jako pierwsze przychodzą na myśl, gdy zastanawiamy się nad zorganizowaniem kwietnika na balkon. Pelargonie kwitnące przez całe lato i wypełniające swoje najbliższe otoczenia przyjemnym zapachem od lat zajmują wysokie miejsce na listach najpopularniejszych kwiatów balkonowych.

Jeśli nie chcesz zaopatrywać się w sadzonki, pelargonie wysiewaj w lutym lub marcu. Czas kiełkowania możesz wykorzystać na powolne aranżowanie przestrzeni na balkonie. Dla doniczki z pelargonią wygospodaruj jasne stanowisko.

Które kwiaty balkonowe wysiewa się jako pierwsze? Postaw na begonię stale kwitnącą

Okaz ten jest wybierany nie tylko ze względu na długie kwitnienie, ale też stosunkowo dużą odporność na szkodniki i choroby. Łatwość uprawy i estetyczny wygląd — to najkrótsza możliwa charakterystyka begonii stale kwitnącej. Należy do grona roślin, które można wysiewać najwcześniej, bo już w lutym, ewentualnie na samym początku marca.

Petunie jako kwiaty na słoneczny balkon

Kielichowate kwiaty w najróżniejszych odcieniach — od bieli, poprzez róż, czerwień, aż do fioletu — to częsty widok na polskich balkonach. Co to za okazy? Gdy połączymy charakterystyczne kwiatostany z mięsistymi łodygami pokrytymi lepkimi włoskami, nie będziemy mieć żadnych wątpliwości. Mowa o uprawie petunii na balkonie.

Petunie na balkonie i tarasie mogą prezentować się bardzo okazale
Petunie na balkonie i tarasie mogą prezentować się bardzo okazale123RF/PICSEL

Istnieje wiele odmian, najpopularniejszą z nich jest surfinia. Rośliny z tej rodziny uwielbiają słoneczne i ciepłe stanowiska. Trzeba mieć na uwadze, że ustawienie doniczki z petunią w cieniu może skutkować opóźnieniem kwitnienia nawet o miesiąc. Zacznij jednak od wysiewu — najlepszym terminem jest marzec.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas