Wystarczy kilka plasterków, by skrzydłokwiat odżył. Stosuj raz na dwa tygodnie
Oprac.: Karolina Słodkiewicz
Skrzydłokwiat to uwielbiana roślina doniczkowa, ze względu na swój wygląd, ale też łatwość w uprawie. Niestety, warunki dla rośliny mogą się okazać przeszkodą. Gdy zacznie więdnieć i marnieć w oczach, warto zareagować. Wykonaj ten nawóz z imbiru do skrzydłokwiatu, a roślina odżyje.
Spis treści:
Obserwuj skrzydłokwiaty - niepokojące sygnały
Mimo że skrzydłokwiat nie jest trudny w uprawie, to nie zawsze dostosowuje się do panujących warunków. Może to okazywać w różny sposób, poprzez żółknące liście, usychające końce lub więdnięcie. Na co wskazują te objawy?
Skrzydłokwiat ze zżółkniętymi liśćmi daje sygnał o nieodpowiednim nasłonecznieniu. Najprawdopodobniej wybrane stanowisko jest dla niego zbyt słonecznego. Najlepiej przestawić go w miejsce, gdzie światło słoneczne będzie rozproszone. Objawy mogą oznaczać również na za małą ilość dostarczanego azotu.
Usychające końce liści skrzydłokwiatu wskazują za to na za małą wilgotność. Może chodzić zarówno o tę występującą w powietrzu, jak i o podlewanie. W takim przypadku kwiat warto zraszać miękką wodą.
Zwiędnięty skrzydłokwiat daje natomiast sygnały o zasuszonych korzeniach. Sposobem na poradzenie sobie z kryzysem będzie stopniowo podlewać, aby nie doprowadzić do przelania. Gdy zasuszenie jest mocniejsze, korzenie należy bezpośrednio zamoczyć w wodzie.
Sposób na marny skrzydłokwiat - podstawy pielęgnacji
Jeśli nasz skrzydłokwiat marnieje, warto się zastanowić, czy ma on zapewnione odpowiednie miejsce i pielęgnację. Stanowisko dla tej tropikalnej rośliny powinno mieć światło rozproszone. Sprawdzą się więc miejsca półcieniste, w głębi pomieszczeń.
Skrzydłokwiat będzie się dobrze rozwijać w podłożu żyznym i przepuszczalnym. Dodatkowo powinna być stale wilgotna, jednak nieprzemoczona. Odczyn pH ziemi najlepiej, żeby wahał się między 5, a 6.
Roślinę podlewamy na tyle często, aby miała stale wilgotne podłoże. Skrzydłokwiat nawozimy natomiast nawet co 14 dni w czasie wegetacji.
Nawóz z imbiru do skrzydłokwiatu
W pielęgnacji skrzydłokwiatu istotne jest także jego nawożenie. Warto do tego wykorzystywać domowe, naturalne preparaty. Takim właśnie jest odżywka z imbiru.
Wykonanie nawozu z imbiru do skrzydłokwiatu jest banalnie proste. Średniej wielkości korzeń rośliny wystarczy pokroić na mniejsze kawałki, a następnie zblendować z 1 litrem wody. Powstałą masę przecedzamy przez sitko.
Skrzydłokwiat nawozem z imbiru podlewamy co około dwa tygodnie. Można go także rozpylać go na roślinie za pomocą spryskiwacza.
Nawóz z imbiru dostarczy skrzydłokwiatowi takich składników odżywczych jak fosfor, potas czy mangan. Taki skład pozytywnie wpływa na poprawę kwitnienia. Będzie ono obfitsze i dłuższe niż zwykle. Poprawi także ogólny wygląd i odporność rośliny na ataki szkodników i chorób.
Zobacz również: