Wzmacnia stawy i poprawia wygląd skóry. Karp jest znacznie zdrowszy niż nam się wydaje
Oprac.: Agata Zaremba
W Wigilię na polskich stołach króluje karp. Ryba ta ma tylu zwolenników co i przeciwników. Niektórzy unikają karpia z powodu dużej ilości ości czy też wysokiej zawartość tłuszczu. Jak się jednak okazuje, to właśnie dzięki niemu jest bardzo zdrowy. Oprócz kwasów tłuszczowych omega-3 zawiera też dużą ilość kolagenu i wbrew pozorom korzystnie wpływa na odchudzanie. Oto dlaczego warto spożywać karpia i to nie tylko od święta.
Spis treści:
Czy karp jest zdrowy? Oto dlaczego warto go spożywać
Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale spożywanie karpia, który jest rybą słodkowodną, może bardzo korzystnie wpłynąć na nasze stawy, skórę i włosy. To z uwagi na zawarty w nim kolagen.
Kolagen to kluczowe białko występujące m.in. w skórze, naczyniach krwionośnych, stawach i mięśniach. Jego rola w zdrowiu stawów jest nieoceniona. Z wiekiem następuje spadek syntezy kolagenu, co może prowadzić do dysfunkcji układu ruchu. Z tego powodu jeszcze przed 30. rokiem życia warto zadbać o przyjmowanie prawidłowej ilości kolagenu. Co istotne, kolagen wspomaga leczenie chorób zwyrodnieniowych stawów, redukując ich objawy.
Kolagen odpowiada również za elastyczność, napięcie i nawilżenie naszej skóry. Jego synteza maleje po 25. roku życia, co przyczynia się do powstawania zmarszczek i utraty jędrności skóry. Dostarczanie naszemu organizmowi prawidłowej ilości kolagenu przekłada się na poprawę stanu skóry oraz włosów.
Co ciekawe, w przeciwieństwie do innych produktów zwierzęcych o dużej zawartości kolagenu, karp jest lekkostrawny.
Jak wyjaśniła technolog żywności dr hab. inż. Joanna Tkaczewska w rozmowie z PAP białko oraz tłuszcz, które są podstawowymi składnikami mięsa karpia, wykorzystywane są przez nasz organizm jako materiał budulcowy oraz źródło energii.
Zobacz również: W Wigilię smażę karpia wyłącznie na jednym oleju. Skórka chrupie, mięso zostaje soczyste
Wigilijny karp. Nie tylko białko, ale i zdrowe tłuszcze
Karp dostarcza organizmowi człowieka nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które m.in.:
- chronią serce,
- regulują poziom cholesterolu,
- działają przeciwnowotworowo,
- łagodzą stany zapalne,
- wpływają pozytywnie na pracę układu nerwowego.
Tkaczewska dodała, że spożywanie ryb, w tym karpia, co najmniej dwa razy w tygodniu, jest zgodne z zaleceniami dietetyków i przynosi szereg korzyści dla zdrowia.
Zobacz również: Karp w takiej formie zachwyci gości. Smakuje i wygląda obłędnie
Inne zalety karpia. Brak metali ciężkich
Zawartość zdrowych tłuszczy i białka to nie jedyny powód, dla którego spożywanie karpia jest zdrowe dla człowieka. Ryba ta w przeciwieństwie do wielu innych gatunków nie kumuluje metali ciężkich:
To ryba słodkowodna, producenci mają wpływ na to, czym jest żywiona. Środowiskowych zagrożeń nie ma, bo hodowle są pod kontrolą weterynarza
Pamiętajmy, że najwyższej jakości ryby zakupimy u zaufanych hodowców. Jeśli przed świętami nie kupujemy żywych ryb, ważne jest również to, aby zwrócić uwagę na ich świeżość.
Zobacz również: Już wiadomo, w którym sklepie za karpia zapłacimy najmniej. Polacy ustawiają się w kolejce
Jak przygotować karpia aby był smaczny, ale i zdrowy?
Joanna Tkaczewska podkreśliła, że spożywanie karpia może przynieść dodatkowe korzyści zdrowotne, jeśli rybę upieczemy w piekarniku, zamiast smażyć ją w głębokim tłuszczu. Tak przygotowana ryba będzie stosunkowo niskokaloryczna, dlatego osoby próbujące zrzucić zbędne kilogramy nie muszą obawiać się jego spożywania. Wręcz przeciwnie - może ono wpływać pozytywnie na odchudzanie.
Pamiętajmy, że białko karpia może z powodzeniem zastąpić tradycyjne źródła białka, takie jak wołowina czy wieprzowina. Dzięki lekkostrawnym właściwościom karpia może być on spożywany nawet przez osoby z problemami układu pokarmowego.