Zabieg wykonaj w lutym. Latem pokryją się bujnymi kwiatami i dorodnymi owocami

Choć luty to wciąż zimowy miesiąc, to dla ogrodników i sadowników rozpoczynają się już pierwsza prace. W tym czasie warto przyciąć niektóre krzewy i drzewa, aby wiosną i latem cieszyć się pięknymi kwitami i owocami. Co przycinać w lutym?

Jakie rośliny przycinać w lutym? Na liście znajdują się m.in. róże
Jakie rośliny przycinać w lutym? Na liście znajdują się m.in. róże123RF/PICSEL

Co przycinać w lutym? Drzewa i krzewy owocowe

Luty to odpowiedni miesiąc, aby zatroszczyć się o niektóre drzewa i krzewy owocowe. Dzięki cięciu zimą, latem ich gałęzie będą uginać się od owoców. Co przycinać w lutym? W połowie miesiąca warto zabrać się za prześwietlające cięcia jabłoni i gruszy. Pod koniec miesiąca można też przycinać orzechy włoskie oraz późno dojrzewające śliwy. Zabieg należy wykonać w słoneczny, suchy dzień, gdy termometr wskaże temperaturę powyżej -5 stopni Celsjusza.

W połowie miesiąca można wykonać też zimowe cięcie krzewów owocowych. Latem maliny, borówki, porzeczki i agrest odwdzięczą się dorodnymi plonami, jeśli zadbasz o nie już w lutym. Co do zasady porzeczki należy przyciąć w pierwszym roku po posadzeniu, a następnie po 5 - 6 latach. Pod koniec miesiąca, gdy temperatury są już nieco wyższe, można też zabrać się za przycinanie winorośli oraz leszczyny.

Zimowe cięcie krzewów ozdobnych

Luty to także właściwy miesiąc na zimowe cięcie krzewów ozdobnych, które gubią liście na zimę, a okres ich kwitnienia przypada latem. Gatunki, które lubią ten zabieg to między innymi: tawuła japońska, budleja, hortensja bukietowa, róża, żylistka czy krzewuszka. Usunięcie starych i słabych pędów sprawi, że latem krzewy bujnie pokryją się kwiatami. W lutym nie należy natomiast przycinać krzewów ozdobnych, które zakwitają wiosną, bo istnieje duże ryzyko, że nie pojawią się na nich pąki.

W lutym trzeba pozbyć się przemarzniętych, chorych i słabych pędów. W tym czasie można wykonać też cięcie odmładzające, które polega na usuwaniu starych gałęzi. Pozostałe pędy można skrócić o około ⅓  ich długości, dzięki temu pobudzimy roślinę do wytwarzania pędów z pąkami kwiatowymi.

Malwa z babcinego ogrodu. Kwiaty pomogą na ból gardła i brzuchaInteria.tv