Zakaz ogrzewania gazem w Polsce? Unia podała konkretne daty

Unia Europejska przyspiesza prace nad odejściem od gazu i węgla - według obecnych szacunków do 2050 roku wszystkie budynki, także rodzinne będą musiały osiągnąć zerową emisyjność dwutlenku węgla. Co to oznacza dla przeciętnego obywatela?

Już w przyszłym roku kraje członkowskie będą zmuszone odejść od wszelkich form zachęty do instalowania kotłów gazowych.
Już w przyszłym roku kraje członkowskie będą zmuszone odejść od wszelkich form zachęty do instalowania kotłów gazowych. Fot. Andrzej Stawinski/REPORTEREast News

Te ustalenia nie powinny dziwić, bo już od kilku lat głośno mówi się o odejściu Unii Europejskiej od węgla i gazu, jednak w ostatnich latach prace to mocno przyspieszyły. Co warto wiedzieć przed budową nowego domu?

Unia Europejska odchodzi od węgla i gazu. Rozwiązaniem pompy ciepła

Najnowsze unijne przepisy zakładają, że już za dwa lata właściciele nowych domów nie będą mogli instalować kotłów gazowych innych niż np. biogaz. Najpóźniej w 2040 roku zakazane zostanie użycie pieców gazowych już zainstalowanych w domach. Co zamiast tego?

Rozwiązaniem są pompy ciepła - według najnowszych szacunków tylko w 2022 roku sprzedano i zamontowano ich w Polsce ponad 200 tysięcy! Niestety, i one mają swoje wady, a tą największą są "rachunki grozy" którymi kończy się ich użytkowanie. Według ekspertów, głównym problemem jest fakt, że montażem pomp trudni się wiele firm, które nie mają żadnego doświadczenia i popełniają istotne błędy w trakcie montażu. Wpływ na wyższe rachunki mają także zmiany sposobu rozliczania nadprodukcji prądu z fotowoltaiki i brak taryf dedykowanych użytkownikom pomp ciepła.

Komisja Europejska rozpoczęła prace nad "planem na rzecz powszechnego zastosowania pomp ciepła". Zakłada on obniżenie stawki VAT na prąd do pomp ciepła oraz kompleksową pomoc przy ich użytkowaniu. W Polsce pojawiły się natomiast nieoficjalne informacje o obniżonych taryfach dla użytkowników pomp ciepła, które miałyby obowiązywać przez siedem lat - to czas, który ma pozwolić na zwrot inwestycji w pompy. Obecnie średnia cena kupna i montażu pompy ciepła w Polsce to 40 tys. zł.

"Żony Warszawy. Historie prawdziwsze": Anna SzubierajskaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas