Likwidacja tysięcy ogródków działkowych? Działkowcy biją na alarm

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

Polski Związek Działkowców (PZD) podnosi alarm w sprawie nowelizacji ustawy o planowaniu przestrzennym, twierdząc, że grozi ona likwidacją większości ogrodów działkowych w Polsce. Resort rozwoju, będący autorem zmian, przekonuje, że obawy są nieuzasadnione. Jednak działkowcy pozostają sceptyczni i oczekują, jak nowe kierownictwo resortu zareaguje na ich obawy.

Działkowcy obawiają się likwidacji tysięcy ogródków. Wszystko przez nowe przepisy
Działkowcy obawiają się likwidacji tysięcy ogródków. Wszystko przez nowe przepisy WOJCIECH STROZYK/REPORTER East News

Nowe przepisy, które weszły w życie we wrześniu, nakładają obowiązek opracowania i przyjęcia planów ogólnych przez gminy do końca 2025 roku. Te plany mają zastąpić dotychczasowe studia zagospodarowania przestrzennego. W ramach nowych przepisów obszary gmin mają być podzielone na "strefy funkcjonalne" w ramach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Czy ogródki działkowe czeka likwidacja?

PZD alarmuje, że obecnie tylko 40% ogrodów działkowych znajduje się na obszarach chronionych prawnie przed zmianą przeznaczenia. Nowe przepisy mogą doprowadzić do tego, że ogrody, które nie zostaną wpisane do nowo tworzonych miejscowych planów zagospodarowania, będą narażone na likwidację.

Czy ogródki działkowe faktycznie będą narażone na likwidację?
Czy ogródki działkowe faktycznie będą narażone na likwidację?Piotr Kamionka/ REPORTEREast News

Co na to Ministerstwo Rozwoju i Technologii?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii odpowiada, twierdząc, że rodzinne ogrody działkowe nie są zagrożone, a gminy będą miały obowiązek uwzględnić ogrody działkowe w swoich planach ogólnych. Resort twierdzi, że przygotowywanie tych planów będzie podlegać konsultacjom społecznym, co pozwoli na wzięcie pod uwagę potrzeb społeczności lokalnych.

Działkowcy proponują swoje rozwiązania

Jednak Polski Związek Działkowców nie zgadza się z tymi zapewnieniami i proponuje dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest wprowadzenie osobnej strefy funkcjonalnej "zieleń działkowa" w planach ogólnych. Drugą propozycją jest dopuszczenie ogrodów działkowych w każdej ze stref funkcjonalnych, podobnie jak "zieleń naturalna", argumentując, że pełnią one tę samą funkcję.

W obliczu sporu między działkowcami a Ministerstwem Rozwoju i Technologii pozostaje pytanie, czy nowe przepisy rzeczywiście przyspieszą proces opracowywania planów ogólnych, czy też obawy PZD dotyczące chaotycznego i pochopnego podejścia samorządów do tego zadania zostaną potwierdzone. Działkowcy pozostają czujni, starając się chronić swoje ogrody przed ewentualnym zagrożeniem likwidacji.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas