Zalej dwie łyżeczki wrzątkiem. Skuteczne remedium na przejedzenie i uporczywy kaszel
Oprac.: Joanna Leśniak
Jesienne i zimowe miesiące to czas, kiedy intensywnie szukamy domowych sposobów na przeziębienie. Czujesz się osłabiony, a do tego dręczą cię kaszel i katar? Skuteczne remedium znajdziesz w doniczce z ziołami lub kuchennej szafce. Szybko docenisz właściwości majeranku, które wykraczają poza przeznaczenie kulinarne. Podpowiadamy, na co pomaga napar z majeranku i w jaki sposób go przyrządzić. To dziecinnie prosta sprawa.
Spis treści:
Co w majeranku piszczy?
Przyprawa świetnie pasuje do mięs i roślin strączkowych. Dodawana jest do nich nie tylko ze względu na smak, ale też korzystny wpływ majeranku na trawienie. Nie powinno go brakować w ciężkostrawnych potrawach. Będzie naszym sprzymierzeńcem podczas świąt i przyjęć, podczas których stoły uginają się pod ciężarem apetycznych frykasów, więc trudno odmówić sobie degustacji i licznych dokładek.
Jakie właściwości ma majeranek? Co sprawia, że kojarzony jest jako zioło lecznicze? Stanowi skarbnicę olejków eterycznych, bogatych w składniki aktywne. Niepozorna roślina to również źródło cennych dla zdrowia antyoksydantów, witamin i soli mineralnych. Taki zestaw okaże się dużym wsparciem podczas sezonowych infekcji. Majeranek wykazuje działanie:
- przeciwzapalne,
- antybakteryjne i przeciwwirusowe,
- rozgrzewające,
- rozkurczowe,
- wykrztuśne,
- przeciwbólowe,
- uspokajające.
Na co pomaga napar z majeranku? Na kaszel i przeziębienie będzie jak znalazł
Kiepsko znosisz niskie temperatury? Weź pod uwagę, że napar z majeranku działa rozgrzewająco. Znany jest również jako napój relaksujący, więc ukoi nerwy po męczącym i stresującym dniu.
Przede wszystkim jednak zaleca się napar z majeranku na kaszel i inne objawy przeziębienia. Pomoże rozrzedzić wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych, zadziała wykrztuśnie i ukoi podczas zapalenia krtani. Co ważne, będzie także wsparciem dla pozbycia się kataru i udrożnienia zatok.
Jak przygotować napar z majeranku?
Nie potrzebujesz w tym przypadku szczegółowego przepisu. Stosować możesz zarówno majeranek świeży, jak i suszony. Nie da się ukryć, że w drugiej formie jest dużo łatwiej dostępny. Dwie łyżeczki suszonego majeranku zalej wrzątkiem i zaparzaj przez 15 minut. Oto cała filozofia. Pij dwie lub trzy szklanki dziennie, gdy męczą cię nieprzyjemne objawy.
Warto pamiętać: Napar majerankowy możesz pić również po to, by pozbyć się objawów przejedzenia. Wykorzystasz go nie tylko do picia, ale też inhalacji. Już kilka minut wystarczy, by poczuć ulgę, gdy boli głowa, a nos i zatoki wydają się być kompletnie zatkane.
Polecamy: