Zamiokulkas za darmo. Prosty trik, aby mieć nieograniczoną liczbę roślin

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Zamiokulkas to jedna z tych roślin, które sprawdzają się w ekstremalnych warunkach. Nie potrzebują częstego doglądania i zawsze się świetnie prezentują w naszych domach, a wielu pracodawców ozdabiają nimi także przestrzenie biurowe. Zamiokulkasy mają mnóstwo zalet, których nie sposób wymienić jednym tchem. Jedno jest pewne: jeśli mamy w domu jeden egzemplarz, to apetyt rośnie i chcemy więcej. Na szczęście, można mieć zamiokulkasa całkowicie za darmo i to w łatwy sposób. Poznajmy, jak rozmnożyć zamiokulkasa.

Rozmnażanie zamiokulkasa jest łatwe. Można mieć mnóstwo sadzonek
Rozmnażanie zamiokulkasa jest łatwe. Można mieć mnóstwo sadzonek123RF/PICSEL

Trzeba mieć w domu zamiokulkasa

Zamiokulkasy od kilkunastu lat szturmem podbiły serca miłośników roślin. Gdybyśmy chcieli mieć je w domu, to trzeba jednak je zakupić. Ponadto nie wszystkie sklepy oferują je w swoim asortymencie, albo ich stan pozostawia wiele do życzenia. Jeśli mamy już w domu jeden egzemplarz to można z łatwością go rozmnożyć i po pewnym czasie znacząco wzbogacić naszą kolekcję. Zanim jednak przedstawimy, jak to zrobić, trzeba wiedzieć kilka rzeczy. Po pierwsze, egzemplarz przeznaczony do rozmnażania musi być zdrowy. Po drugie, trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ proces może trwać nawet kilka miesięcy. Jak rozmnożyć zamiokulkasa? Są na to co najmniej trzy sposoby.

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv

Sposób pierwszy: sięgnij po liście zamiokulkasa

Pierwsza metoda rozmnażania zamiokulkasa polega na pobraniu samych liści. Wystarczy je delikatnie oderwać lub odciąć, a następnie umieścić w doniczce wypełnionej wilgotną ziemią. Taką doniczkę z przyszłymi sadzonkami trzeba umieścić w miejscu jasnym, ale nie silnie nasłonecznionym. Można wspomóc się ukorzeniaczem i posmarować nim miejsca cięcia. Warto wiedzieć, że gleba, w której rosną sadzonki, musi mieć odpowiednią wilgotność. Teraz należy uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż wytworzą korzenie.

Sposób drugi: utnij łodygę

Jeśli nasz zamiokulkas ma dużo łodyg, można jedną poświęcić i ją odciąć. Warto wybrać taką, która jest młoda i ma kilka ładnych i zdrowych liści. Ucięliśmy łodygę? Czas wstawić ją do naczynia wypełnionego wodą. Tak jak w przypadku poprzedniej metody, taki zamiokulkas musi być w miejscu jasnym, ale nie narażonym na działanie silnego słońca. Trzeba pilnować jednego: woda, w której ukorzeniany jest zamiokulkas musi być zmieniana codziennie, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia bakterii, które mogą zniszczyć sadzonkę.

Sposób trzeci: wyłącznie podczas przesadzania

Uprawa zamiokulkasa nie należy do skomplikowanych i można go łatwo rozmnożyć
Uprawa zamiokulkasa nie należy do skomplikowanych i można go łatwo rozmnożyć123RF/PICSEL

Zamiokulkas urósł tak, że nie mieści się w doniczce? Czas go przesadzić do większej doniczki. Jeśli zaś chcemy go nieco odmłodzić, warto podzielić jego korzenie i równocześnie zrobić co najmniej dwie sadzonki. Udało nam się podzielić zamiokulkasa? Czas wsadzić go do nowego pojemnika i świeżej, przepuszczalnej ziemi. Gotowe!

Jak rozmnożyć zamiokulkasa? To całkiem proste
Jak rozmnożyć zamiokulkasa? To całkiem proste123RF/PICSEL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas