Zapomniana roślina z PRL-u. Postaw w sypialni, a przyciągnie szczęście
Mirt zwyczajny to roślina, która cieszyła się w Polsce, w epoce PRL-u ogromną popularnością. W ostatnich latach, na fali mody na wnętrza boho, znów powoli wraca do łask, będąc ozdobą nie tylko naszych ogrodów, ale także tarasów i balkonów. Warto mieć ją w domu, tym bardziej, że przyciąga do niego miłość i szczęście.

Mirt zwyczajny (Myrtus communis) to krzew z rodziny mirtowatych, pochodzący z rejonu Morza Śródziemnomorskiego. Tworzy niskie zarośla, typowe dla słonecznych i suchych obszarów, ale uprawia się go na całym świecie, również w Polce. W naszym kraju jest cieszącą się coraz większą popularnością rośliną doniczkową.
Jak wygląda mirt zwyczajny?
Mirt zwyczajny, rosnący w naturze, potrafi osiągnąć spektakularne rozmiary. Czasem sięga nawet pięciu metrów wysokości. W uprawie doniczkowej roślina ta rzadko przekracza jednak 1-1,5 m wysokości. Mirt zwyczajny charakteryzuje zwarty pokrój oraz rozgałęzione, rudobrązowe pędy. Są one pokryte małymi, lancetowatymi, ciemnozielonymi liśćmi, które po roztarciu wydzielają intensywny, balsamiczny aromat. Czasem porównywany jest on do zapachu eukaliptusa.
Mirt kwitnie od maja do września. Na roślinie pojawiają się wtedy białe, pięciopłatkowe kwiaty z pręcikami, które jesienią przekształcają się w jajowate, wydłużone, jadalne owoce.
W sezonie wegetacyjnym roślina potrzebuje ciepłego, jasnego stanowiska oraz wilgotnego, żyznego podłoża o kwaśnym ph. W naszych warunkach mirt musi być więc wtedy trzymany w domu, ale lato spokojnie spędzić może na balkonie lub w ogrodzie.

Pielęgnacja mirtu zwyczajnego
Mirt zwyczajny jest dość prosty w pielęgnacji. Nie wymaga regularnego cięcia, ale można go formować, najlepiej wiosną. Ten, który uprawiamy w doniczkach, narażony jest jednak na choroby. Roślina ta jest lubiana niestety przez mszyce, tarczniki i wełnowce oraz choroby grzybowe. Źle reaguje również na przelanie.
Mirt zwyczajny doskonale prezentuje się w glinianych donicach lub misach, jest też często wykorzystywany do tworzenia drzewek bonsai. Nic dziwnego, że na fali wielkiego powrotu wnętrz w styku boho, cieszy się on coraz większą popularnością. Ma też jeszcze jedną, zaskakującą zaletę!
Postaw mirt w sypialni, a przyciągnie miłość i szczęście
Mirt zwyczajny to roślina, która była znana i ceniona już w czasach starożytnych - w Grecji poświęcono ją Afrodycie. Od początku wykorzystywano ją w obrzędach religijnych jako symbol nieśmiertelności, miłości, wierności, radości i szczęścia. W krajach rejonu Morza Śródziemnomorskiego stanowiła ważny element ślubnych bukietów.
Kierując się choćby założeniami sztuki feng shui, warto postawić mirt w sypialni, w kwadracie odpowiedzialnym za miłość, partnerstwo i związki. Patrząc na wnętrze od strony drzwi jest to górny, prawy róg sypialni.