Zasadź w ogrodzie i poczekaj. Będzie kwitła bezproblemowo przez wiele lat

Chyba każdy posiadacz ogrodu chce, aby jego rośliny rosły nie tylko bujnie, ale nie sprawiały większych problemów. Jeśli dysponujemy przestrzenią, która jest nasłoneczniona i latem jest sucha na wiór, to nie trzeba rezygnować z okazów. W takim miejscu świetnie sprawdzi się juka karolińska. Jeśli spełnimy kilka warunków oraz cierpliwie poczekamy, będziemy mieć wspaniałą roślinę, która latem wytworzy ponad metrowe kwiatostany.

Juka karolińska jest rośliną bardzo odporną. Ozdobi ogród przez wiele lat
Juka karolińska jest rośliną bardzo odporną. Ozdobi ogród przez wiele lat123RF/PICSEL

Gdzie sadzić jukę ogrodową?

Juka karolińska, zwana również juką ogrodową albo kręplą, to roślina pochodzą z Ameryki Południowej. Jej znakiem rozpoznawczy są spore rozety długich liści o średnicy ok. 70 cm. Ale nie tylko one sprawiają, że juki są atrakcyjne. Latem z kolei tworzą wysoką, 1,5-metrową łodygę, szczelnie pokrytą kremowymi, kielichowatymi kwiatami. Wiadomo już, że walory dekoracyjne juki karolińskiej są bardzo widoczne, ale warto wiedzieć, że nie jest bardzo wymagająca, a do tego odporna zarówno na suszę, jak i mróz. Gdzie sadzić jukę karolińską? Można śmiało powiedzieć, że to roślina do zadań specjalnych, ponieważ rośnie w nasłonecznionych i suchych miejscach, gdzie inne okazy mogą sobie nie poradzić.

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv

Kiedy sadzić jukę w ogrodzie?

Łodyga z kwiatami może osiągnąć nawet 1,5 metra wysokości
Łodyga z kwiatami może osiągnąć nawet 1,5 metra wysokości123RF/PICSEL

Wiele osób, które widzą jukę karolińską u sąsiadów, zastanawia się, kiedy może ją umieścić w ogrodzie. Tutaj panuje jedna zasada, aby nie spieszyć się z tym zabiegiem, ponieważ młode sadzonki nie są odporne na ujemne temperatury. Najdogodniejszym terminem na sadzenie juki karolińskiej przypada na drugą połowę maja, kiedy istnieją już minimalne szanse na wiosenne przymrozki. Nie musimy mieć nadziei, że nasza atrakcyjna roślina nie zakwitnie w tym samym sezonie, w którym została umieszczona w glebie. Aby do tego doszło, juka musi najpierw wytworzyć głęboką sieć korzeniową, a to zajmuje jej około dwóch/trzech lat.

Pielęgnacja juki karolińskiej

Uprawa juki karolińskiej jest banalna. To roślina idealna dla osób, które nie mają czasu na pielęgnację
Uprawa juki karolińskiej jest banalna. To roślina idealna dla osób, które nie mają czasu na pielęgnację123RF/PICSEL

Jak pielęgnować tę atrakcyjną roślinę? W zasadzie niewiele jej potrzeba do pięknego wzrostu, ale przez pierwsze lata od posadzenia trzeba przyglądać się jej kondycji. Czasami można ją podlać, ale wyłącznie niewielką ilością wody, aby jej nadmiar nie zaszkodził juce karolińskiej, ponieważ wtedy jest narażona zarówno na gnicie jak i występowanie chorób grzybowych. Tak samo nie powinniśmy się przejmować jej stanem zimą, ponieważ jest mrozoodporna, ale wielu doświadczonych ogrodników zaleca, aby zimą, złapać jej liście od dołu oraz je związać, a dla lepszej ochrony podłoże zaściółkować i okryć słomą.

Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba jukę karolińską przygotować do jesieni. Co należy zrobić? Po przekwitnięciu trzeba usunąć łodygę kwiatową, aby nie osłabiała swoją obecnością naszej rośliny. Juka jest również rośliną długowieczną, więc nie trzeba jej odmładzać, choć wiosną mogą pojawiać się nowe sadzonki wokół rośliny matczynej: wtedy można je pobrać i przenieść w inne miejsce lub pozostawić po to, aby przestrzeń w ogrodzie naturalnie się zazieleniła.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas