ZUS ponownie przeliczy emerytury tej grupie. Można sporo zyskać

Jak poinformował resort rodziny, pracy i polityki społecznej, pod obrady Sejmu trafi niedługo projekt nowej ustawy, która umożliwi wcześniejszym emerytom, którzy rozpoczęli pobieranie świadczeń przed 6 czerwca 2012 roku, ponowne ustalenie wysokości emerytury powszechnej. Zyskać może szczególnie jeden rocznik!

Rząd pracuje nad projektem, który pozwoli ponownie przeliczyć emerytury jednej z grup
Rząd pracuje nad projektem, który pozwoli ponownie przeliczyć emerytury jednej z grup 123RF/PICSEL

Od 1 stycznia 1999 roku obowiązuje w Polsce nowy system emerytalny, a w wyniku tych zmian wszyscy ubezpieczeni zostali podzieleni na grupy, w zależności od daty urodzenia:

  • przed 1 stycznia 1949 roku,
  • po 31 grudnia 1948 roku.

Ubezpieczeni i urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 roku mają przyznawaną emeryturę w oparciu o zasady dotyczące systemu emerytalnego obowiązujące przed 1 stycznia 1999 roku, a ubezpieczeni urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 roku podzieleni zostali na dwie grupy. Ubezpieczeni urodzeni przed dniem 1 stycznia 1969 roku zostali, z pewnymi wyjątkami, objęci zasadami nowego systemu emerytalnego, a ci urodzeni po dniu 31 grudnia 1968 roku zostali objęci całkowicie zasadami nowego systemu emerytalnego.

Od 1 stycznia 2009 roku rozpoczęto wypłatę pierwszych emerytur z nowego systemu emerytalnego, opartego na zasadzie zdefiniowanej składki. Oznacza to, że wysokość emerytury uzależniona jest od kwoty składek wpłaconych przez ubezpieczonego. W nowym systemie emerytalnym emerytura jest finansowana z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak czytamy na stronie gov.pl, ustawodawca przewidział również możliwość utworzenia Pracowniczych Programów Emerytalnych, kont IKE i IKZE, które mają charakter dobrowolny i uzupełniający w stosunku do powszechnego systemu emerytalnego.

ZUS ponownie przeliczy emerytury tej grupie. Można sporo zyskać

Reforma z 1999 roku okazała się niestety niekorzystna dla osób urodzonych w latach 40. i 50. XX wieku. Ustawodawca wprowadził więc przywileje, które miały "łagodzić" skutki wejścia do nowego systemu emerytalnego. Była to choćby możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę na zasadach obowiązujących w starym systemie emerytalnym, a następnie, po kilku latach pobierania emerytury wcześniejszej, możliwość wystąpienia o emeryturę powszechną. Z czasem okazało się jednak, że im dłużej świadczeniobiorca pobierał emeryturę wcześniejszą, tym większa była jego emerytura powszechna. W 2012 roku wprowadzono więc kolejne zmiany, które przewidywały pomniejszenie podstawy emerytury powszechnej o kwoty pobrane już na poczet emerytur wcześniejszych.

To rozwiązanie również okazało się problematyczne:

- "Przepis ten wszedł w życie z półrocznym vacatio legis i znalazł zastosowanie do wszystkich emerytów, którzy przed jego wejściem w życie pobierali emerytury wcześniejsze, a nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. W chwili ustalenia swojego prawa do emerytury wcześniejszej nie mogli więc przewidzieć, w jaki sposób pobieranie tej emerytury przełoży się na wysokość ich przyszłej emerytury powszechnej - tłumaczył w Sejmie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Sebastian Gajewski.

Nowe zasady uderzyły szczególnie w kobiety z rocznika 1953, które o zastosowaniu mechanizmu prawa pomniejszania dowiedziały się na kilka miesięcy przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Dotknęły też one kobiety urodzone w latach 1954 - 1959 i mężczyzn urodzonych w latach 1949 - 1952 i w 1954 roku.

Resort przygotował więc projekt ustawy, który przewiduje, że emeryci, którzy pobierali lub pobierają emerytury wcześniejsze, przyznane im przed 6 czerwca 2012 roku i osiągnęli powszechny wiek emerytalny oraz nabyli prawo do emerytury powszechnej po 2012 roku, będą mieli prawo do ponownego ustalenia wysokości emerytury powszechnej.

Ponowne ustalenie wysokości emerytury powszechnej nastąpi na datę zgłoszenia wniosku o tę emeryturę, a jeśli ktoś tego wniosku nie złożył, to takie osoby będą mogły sobie ponownie ustalić wielkość emerytury powszechnej na datę osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego - powiedział Gajewski.

Nowa kwota emerytury zostanie przewaloryzowana do czerwca 2026 roku - ma to zagwarantować świadczeniobiorcom wypłatę w nowej, wyższej kwocie. Ponowne ustalenie emerytury powszechnej nastąpi z urzędu i emeryci nie będą musieli składać żadnych dodatkowych wniosków. Projekt ustawy wkrótce powinien trafić pod obrady Sejmu.

Stanęła oko w oko ze śmiercią. O bezpieczeństwie kobiet w podróżyINTERIA.PL