"Zimowa róża" zakwita nawet pod śniegiem. W ogrodzie tworzy magię!

Kwitnący ogród w środku zimy? To możliwe i to nie tylko w cieplarniach. Choć większość roślin obsypie się kwiatami dopiero na wiosnę, są i takie, które zakwitają zimą. Jedną z nich jest ciemiernik ogrodowy. Czy warto się na niego zdecydować i jak go uprawiać? Podpowiadamy!

Ciemierniki są wyjątkową ozdobą ogrodu
Ciemierniki są wyjątkową ozdobą ogrodu123RF/PICSEL

Ciemiernik (Helleborus) nie bez przyczyny bywa nazywany "zimową różą". Zakwita, kiedy ogród świeci pustkami i jedynie w okolicach karmników tętni życie. Dlatego chętnie wybierany jest przez osoby, które pragną, by ich ogród wyglądał interesująco o każdej porze roku. Jednym ze sposobów na uzyskanie takiego efektu jest wyszukanie tych nielicznych roślin, których okres kwitnienia przypada w zimie.

Ciemiernik. Co to za roślina?

Ciemierniki należą do rodziny jaskrowatych. Wyróżnia się około 20 gatunków ciemierników - niektóre z nich zakwitają jeszcze przed Bożym Narodzeniem, inne w środku zimy, a najpóźniejsze z nich - w maju. Czas kwitnienia uzależniony jest także od temperatur utrzymujących się jesienią - im wyższe, tym wcześniej zakwitną ciemierniki.

Kwiaty o pięciu płatkach mogą mieć barwę białą, biało-zieloną, różową lub czerwoną czy fioletową. Ozdobne są również liście dość grube i skórzaste, zimozielone.

Wszystkie ciemierniki są roślinami trującymi. Toksyczne właściwości mają zarówno wiaty jak i łodygi, liście, korzeń i nasiona. Podczas sadzenia czy prac pielęgnacyjnych zaleca się założenie rękawiczek.

W Polsce dziko występują dwa gatunki ciemierników (zielony i czerwonawy), oba są pod ścisłą ochroną.

Ciemierniki zakwitają nawet w środku zimy
Ciemierniki zakwitają nawet w środku zimyGetty Images

Ciemiernik. Jakie wymagania ma roślina?

Ciemierniki są łatwe w uprawie, nie znoszą jednak przesadzania, dlatego stanowisko dla rośliny warto wybrać starannie i z rozmysłem, zwłaszcza że to roślina długowieczna, która może rosnąć nawet 10 lat. Odpowiednie stanowisko będzie zaciszne, cieniste lub pół cieniste (ciemierniki świetnie czują się w cieniu drzew). Gleba próchnicza, wilgotna z zawartością wapnia.

Pielęgnacja ciemierników jest nadzwyczaj prosta. Po zasadzeniu rośliny (należy zwrócić uwagę, by nie sadzić jej zbyt głęboko, gdyż zahamuje to kwitnienie) pozostaje niewiele do zrobienia. Dbamy, aby gleba pozostawała wilgotna, ciemierniki źle znoszą przesuszenie. Raz w roku można wspomóc roślinę nawozem wieloskładnikowym.

Kępa ciemierników będzie się rozrastać z roku na rok
Kępa ciemierników będzie się rozrastać z roku na rokGetty Images

Przed okresem kwitnienia można usunąć najstarsze liście, by zwiększyć dostęp światła. W mroźne ale bezśnieżne zimy, można osłonić roślinę, by uchronić pąki przed przemarznięciem.

Ciemiernik. Jakie gatunki do ogrodu?

Oto najpopularniejsze gatunki ciemierników, które ozdobią ogród zimą:

  • Ciemiernik biały - kwitnie od stycznia do maja, ma kwiaty białe różowiejące w miarę rozwoju
  • Ciemiernik ogrodowy - kwitnie od listopada do kwietnia, ma kwiaty: białe, jasnożółte, różowe, purpurowe, ciemnobordowe, nakrapiane
  • Ciemiernik wschodni - kwitnie od listopada do kwietnia, ma kwiaty: wiśniowe, ciemnowiśniowe, ciemnoczerwone, żółte nakrapiane brązem
  • Ciemiernik czerwonawy - kwitnie od lutego do kwietnia, ma kwiaty w odcieniach czerwieni, zielonkawe wewnątrz
Istnieje wiele gatunków ciemierników
Istnieje wiele gatunków ciemiernikówGetty Images
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas