Zmiana dotycząca legitymacji emeryta. Co trzeba wiedzieć?
Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało nowe rozporządzenie w sprawie kolejnych zmian dotyczących legitymacji emeryta - rencisty i pokazało nowy wzór dokumentu. Co się zmieniło i jak te zmiany wpłyną na posługiwanie się legitymacją?
- świadczeń emerytalnych
- emerytur pomostowych
- rent
- rent socjalnych
- nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.
Aby otrzymać legitymację emeryta-rencisty, należy złożyć wniosek do właściwej jednostki ZUS. Można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem poczty. Formularz, który jest wymagany, otrzymamy na miejscu lub znajdziemy w wersji do pobrania na stronie internetowej.
Legitymacja emeryta-rencisty uprawnia do wielu zniżek i ulg, z których najpopularniejsze to:
- ulga na przejazdy w komunikacji miejskiej
- zniżki do kina, muzeów i teatrów
- obniżenia opłat za rehabilitację
- zniżki i ulgi w placówkach uzdrowiskowych.
Większość seniorów posiada legitymację emeryta-rencisty w tradycyjnej, plastikowej formie. Od 1 stycznia 2023 roku wydawana jest ona jednak również w formie elektronicznej - można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. Teraz na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowane zostało nowe rozporządzenie w sprawie kolejnych zmian dotyczących tego dokumentu. Pokazano też nowy wzór mLegitymacji.
Ważna zmiana dotycząca legitymacji emeryta-rencisty. Co się zmieniło?
RCL poinformowało na swojej stronie, że z wzoru legitymacji emeryta - rencisty usunięta została informacja o nieważności tego dokumentu.
Informacja na temat ważności dokumentu stanowi integralny element aplikacji i będzie widoczna podczas weryfikacji wizualnej dokumentu
Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od daty ich ogłoszenia. Eksperci wyjaśniają, że wejście w życie ustawy o aplikacji mObywatel spowodowało konieczność dostosowania przepisów do standardów technicznych dokumentów mobilnych.
W tym miejscu warto wyjaśnić, że korzystanie z elektronicznej wersji legitymacji nie jest obowiązkowe - seniorzy mogą pozostać przy jej plastikowej wersji. Po 1 stycznia 2023 roku emeryci lub renciści, którzy chcą otrzymać taki tradycyjny dokument w formie karty, muszą jednak złożyć w tej sprawie odpowiedni wniosek.
Eksperci przekonują, że cyfrowy dokument jest bardzo wygodny - dzięki zainstalowaniu aplikacji na telefonie senior może w szybki i bezpieczny sposób potwierdzić, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych i może korzystać z ulg. Emeryci mogą też oczywiście korzystać z obu wersji legitymacji jednocześnie.
Aplikację mObywatel pobrać można w każdej chwili ze sklepów Google Play i App Store.
***