Zmieszaj w butelce dwa składniki. Pająki nie przekroczą progów domu

Kątnik domowy, kosarz pospolity, zyzuś tłuścioch czy nasocznik trzęś - oto część pająków, które mogą wtargnąć do naszego domu i zazwyczaj nikt z nas nie oczekuje takich wizyt. Stworzenia te nie są groźne dla naszego zdrowia i życia, ponieważ nie atakują człowieka, ale ich widok może przyprawić o szybsze bicie serca oraz dreszcze. Chcemy uniknąć wizyt pająków w domach? Przygotuj miksturę i spryskaj okna - z daleka będą wiedzieć, że są niemile widziane.

Pająki opuszczą pajęczyny w domu, jeśli zastosujesz domową mieszankę odstraszającą
Pająki opuszczą pajęczyny w domu, jeśli zastosujesz domową mieszankę odstraszającą123RF/PICSEL

Dlaczego pająki wchodzą do domu?

"Szczęśliwy dom, gdzie pająki są" - tak mówi ludowe przysłowie, ale obecnie traci na aktualności, ponieważ mało osób cieszy się z obecności tych stworzeń w naszych domach. A pająki lgną jak magnes do naszych czterech kątów, ponieważ właśnie tam mogą żyć jak pączki w maśle. Wystarczy, że zbudują sobie sieć albo w oknach, albo w kątach ścian, a wplatane w nie owady szybko zostaną przez nie zjedzone. Niestety, same pająki nie zawsze są mile widziane w domach, ponieważ budzą po prostu odrazę. Chcemy się ich pozbyć? Trzeba zniechęcić je do wizyt i sprawić, że nasze okna i balkon nie będą dla nich zachęcające.

Preparat na pająki? Zrobisz szybko w domu

Pająki w domu nie są niebezpieczne dla zdrowia, chyba że ktoś cierpi na arachnofobię
Pająki w domu nie są niebezpieczne dla zdrowia, chyba że ktoś cierpi na arachnofobię123RF/PICSEL

Męczą nas pająki w domu? Można w łatwy sposób się ich pozbyć i wykorzystać fakt, że te stworzenia mają bardzo wyczulony węch. Wystarczy przygotować miksturę z trzech składników: bo butelki z atomizerem wlać wodę z octem (w równych proporcjach) do 3/4 objętości, a resztę uzupełnić sokiem z cytryny albo kilkunastoma kroplami cytrusowego olejku eterycznego. Całość na koniec trzeba wymieszać i spryskać ramy okien oraz balkonu. Aby zabieg odstraszający pająki dawał wymierne rezultaty, trzeba powtarzać co trzy dni.

Nie przekonuje nas zapach octu? Można również zastąpić ten składnik z łatwością. Jak wygląda receptura spreju na pająki? Do butelki z atomizerem wlewamy wodę wraz ze szczodrą dawką (kilkanaście kropli) miętowego olejku eterycznego. Dla lepszego efektu, na parapetach warto rozważyć uprawę krzaczków mięty: nie sprawiają większego problemu w pielęgnacji, za to mogą być śmiało wykorzystywane w kuchni.

Nie zachęcaj pająków do wizyt

Muszki owocówki są jednym z pokarmów pająków
Muszki owocówki są jednym z pokarmów pająków123RF/PICSEL

Skoro wiemy już, jak odstraszyć pająki, to warto wiedzieć, dlaczego one legną do naszych domów. Przede wszystkim dlatego, że mają one w naszych czterech kątach pożywienia pod dostatkiem. Resztki jedzenia, okruchy oraz pozostawiona w domach śmieci działają na pająki jak magnes. Dlatego regularne porządki powinny nam wejść w krew. Ponadto idealna czystość zminimalizuje występowanie innych owadów, tak jak na przykład muszki owocówki, które chmarami dostają się do naszego mieszkania. Jeśli problem z pająkami jest bardzo dokuczliwy, warto zainstalować w oknach moskitiery.

Kojąca kocimiętka. Koty ją uwielbiają!Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}