Ich obecność w domu to ważny znak. Możesz mieć poważny problem

Skorki pospolite, potocznie zwane szczypawkami, to małe owady o charakterystycznych, przypominających szczypce, cęgach na końcu odwłoku. Ich obecność w domu może budzić niepokój, choć zazwyczaj nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia ludzi. Skąd się biorą i jak skutecznie się ich pozbyć?

Skorek odstrasza samym wyglądem, jednak czy faktycznie jest groźny dla człowieka?
Skorek odstrasza samym wyglądem, jednak czy faktycznie jest groźny dla człowieka? 123RF/PICSEL

Skąd w domach skorki? Oto co przyciąga szczypawki do naszego domu

Szczypawki preferują wilgotne środowisko, dlatego często można je znaleźć w łazienkach, kuchniach i piwnicach. Takie miejsca stanowią dla nich idealne warunki do życia i rozmnażania. Owady te lubią także ciemne, ukryte zakamarki, takie jak szczeliny i pęknięcia w ścianach, podłogach oraz stosy gazet czy pudełek w piwnicach i na strychach.

Szczypawki są aktywne głównie w nocy. Przyciągają je sztuczne źródła światła, co tłumaczy ich obecność w pomieszczeniach oświetlonych lampami, zwłaszcza gdy jest ciemno na zewnątrz.

Choć są wszystkożerne, ich dieta składa się głównie z materii organicznej, takiej jak rozkładające się rośliny i inne owady. Do naszych domów mogą przyciągać je także resztki jedzenia pozostawione np. na blatach kuchennych.

Pożyteczny owad o złej reputacji. Trzeba uważać, by nie stał się szkodnikiem

Skorek zwyczajny, z uwagi na swój wygląd nie cieszy się najlepszą reputacją. Wielu z nas obawia się ukąszeń, jednak w rzeczywistości szczypce, które posiada, służą mu głównie do chwytania i cięcia liści oraz młodych łodyg. Wbrew powszechnym obawom, skorek rzadko używa ich do samoobrony, gdyż nie jest agresywny.

Nie każdy też wie, że skorek może być bardzo pożyteczny. W ogrodach poluje na liczne szkodniki, takie jak mszyce, larwy much i małe gąsienice.

Niestety zdarza się, że podczas żerowania na obumierających fragmentach roślin czy przegniłych owocach, podgryza też zdrowe i młode listki czy płatki kwiatów. Z tego powodu warto na niego uważać - gdy populacja skorka mocno się rozrośnie, owady te mogą wyrządzić niemałe szkody w naszym ogródku.

Skorek pospolity nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi, jednak żerując w ogródku może niekiedy uszkodzić zdrowe rośliny
Skorek pospolity nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi, jednak żerując w ogródku może niekiedy uszkodzić zdrowe rośliny Stanislaw PUSZCZYNSKI/East NewsEast News

Zobacz również: Przesyp z filiżanki i zalej szklanką wody. Mszyce uciekną w popłochu

Co zrobić, gdy szczypawki pojawią się w domu?

Obecność szczypawek w domu może świadczyć o problemach z wilgocią, ponieważ tak, jak już wspominaliśmy, owady te preferują wilgotne i zacienione miejsca. Aby upewnić się, że nie mamy w domu niepożądanych gości, warto sprawdzić szafki kuchenne, zakamarki, drewniane konstrukcje i wszelkie szczeliny.

Jeśli już znajdziemy skorki w domu, istnieje kilka skutecznych sposobów na pozbycie się ich. Na rynku dostępne są różne środki owadobójcze, które mogą pomóc w zwalczaniu tych owadów.

Alternatywnie, można skorzystać z domowych metod - na przykład octu. Jego zapach działa na szczypawki drażniąco, więc umieszczenie pojemników z octem w różnych częściach domu powinno pomóc w ich odstraszeniu.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas