Wsyp garść do doniczki. Zamiokulkas odżyje i zacznie wypuszczać nowe liście
Kwiat zamiokulkas bywa uznawany za symbol szczęścia i wytrwałości. Wszystko przez jego odporność na zaniedbania pielęgnacyjne i trudne warunki. Zapominasz o regularnym podlewaniu okazów doniczkowych? Masz problem ze znalezieniem dla nich idealnego stanowiska w domowym zaciszu? Żelazna roślina to przetrzyma! Czasem jednak może reagować zahamowaniem wzrostu i pogarszającą się prezencją liści. Wtedy rusz na pomoc wraz z domowym nawozem do zamiokulkasa. Odżyje na nowo.
Spis treści:
Zamiokulkas zamiolistny idealny dla zapominalskich
Wytrzymała i wieloletnia roślina, która zdobi niejedno polskie mieszkanie, wywodzi się z afrykańskich terenów zwrotnikowych i podzwrotnikowych. Takie pochodzenie sprawia, że zamiokulkas jest odporny na wysokie temperatury i susze. Ma małe wymagania, zwłaszcza w kontekście podlewania. Tak naprawdę lepiej reaguje na tymczasowe niedostatki wody niż jej nadmiar. Nie masz głowy do częstego podlewania roślin albo dużo podróżujesz? Zamiokulkas raczej mocno tego nie odczuje — nie bez powodu jest nazywany żelazną rośliną.
Zamiokulkas — jaka ziemia służy mu najbardziej?
Mimo że nie jest kłopotliwy, należy spełnić minimum wymagań zamiokulkasa, aby móc podziwiać jego wzrost i dekoracyjne liście w kolorze głębokiej zieleni. Podstawową kwestią uprawy jest podłoże. Zamiokulkas lubi żyzną, próchniczą i przepuszczalną ziemię. Powinna mieć lekko kwaśny odczyn (pH 5,5-6,5). Ważna jest także warstwa drenażu na dnie doniczki, aby ułatwić roślinie odprowadzanie nadmiaru wody i chronić korzenie przed gniciem.
Wsyp do doniczki. Zamiokulkas odzyska wigor
Zdarza się, że łatwa w obsłudze roślina zaczyna wyglądać gorzej. Od dłuższego czasu nie pojawiły się żadne nowe liście? Wzrost jest zahamowany i masz wrażenie, że zamiokulkas nie jest w najwyższej formie? Być może potrzebuje odżywienia. W tym celu wrzuć do doniczki garść łupin z nasion słonecznika i delikatnie wymieszaj z wierzchnią warstwą ziemi.
Inną opcją na naturalne nawożenie zamiokulkasa jest zmielenie w blenderze całych nasion i wymieszanie powstałego proszku z podłożem. W obu przypadkach cenne substancje odżywcze będą stopniowo pobierane przez roślinę, dzięki czemu zamiokulkas będzie szybciej rósł, a liście zyskają bardziej nasycony kolor. Wzmocnione zostaną korzenie, które stanowią fundament każdej rośliny doniczkowej.
Ustaw w tym miejscu i podlewaj umiarkowanie
Choć zrobienie domowego nawozu do zamiokulkasa nie jest skomplikowane, nie zapominaj o absolutnych podstawach uprawy żelaznej rośliny. Stanowisko dla zamiokulkasa nie powinno być słoneczne. W takich warunkach może dojść do poparzenia liści. Okaz ten najlepiej rośnie w rozproszonym świetle.
Wybierając stanowisko, zwróć uwagę na to, aby nie zamiokulkas nie był narażony na przeciągi. Podlewaj go umiarkowanie, dopiero w momencie, gdy ziemia w doniczce wyraźnie przeschnie. Struktura łodyg i kłączy pozwala roślinie na magazynowanie życiodajnego płynu. Jeśli będziesz przestrzegać tych podstawowych zasad, zamiokulkas odwdzięczy się bujnym wzrostem i będzie stanowić trzon twojej domowej dżungli.