Zmieszaj z wodą i spryskaj bukszpany. Sprawdzony trik na ćmę

Ćma bukszpanowa jest jednym z największych wrogów krzewów bukszpanu. Potrafi w zatrważająco szybkim tempie skutecznie okaleczyć roślinę, oszpecając ją do tego stopnia, że jej uratowanie jest już niemożliwe. Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej domowym sposobem? Produkt, który skutecznie wytępi szkodniki kupisz w sklepie za mniej niż trzy złote.

Ćma bukszpanowa jest jednym z największych wrogów krzewów bukszpanu
Ćma bukszpanowa jest jednym z największych wrogów krzewów bukszpanu123RF/PICSEL

Czy można uratować bukszpan od ćmy?

Larwy ćmy bukszpanowej, z uwagi na charakterystyczny wygląd, nie trudno przeoczyć. Zielone gąsienice mają około 4 cm długości, a na ich grzbiecie występują podłużne paski. Starsze osobniki zmieniają ubarwienie na nieco bardziej brązowe. Dorosłe ćmy ciężko jednak zauważyć na roślinie, gdyż są one szczególnie aktywne nocą. Są również dość niepozorne - rozpiętość ich skrzydeł wynosi około 4 cm. Ich szczególną cechą jest jednak pozostawianie na liściach krzewów nici, które do złudzenia przypominają pajęcze sieci.

Ćma bukszpanowa lata od końca kwietnia do września, a nawet do października
Ćma bukszpanowa lata od końca kwietnia do września, a nawet do października123RF/PICSEL

Kiedy wylęgają się gąsienice ćmy bukszpanowej? Nieproszeni goście mogą pojawić się na roślinach w naszym ogrodzie już od wiosny. Ćmy żerują na bukszpanach od kwietnia do września, a przy wysokich temperaturach nawet do października. Szkodnik, jeśli nie jest zwalczany, w przeciągu kilku tygodni całkowicie ogołoci roślinę z liści, okaleczając ją do tego stopnia, że bukszpan obumrze. Zdarza się również, że obumierają całe szpalery bukszpanowych krzewów. Jak więc skutecznie zwalczyć ćmę bukszpanową?

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej domowym sposobem?

Jednym z najprostszych, a zarazem skutecznych sposobów walki z ćmą bukszpanową jest mechaniczne usunięcie szkodników. Warto ręcznie strzepnąć larwy z krzewu lub zrzucić je za pomocą wody. Polanie bukszpanu pomoże również pozbyć się jaj ćmy bukszpanowej. Mimo iż ta metoda wydaje się pracochłonna, warto właśnie od niej zacząć walkę ze szkodnikiem. Jeśli nie okaże się wystarczająca, sięgnijmy po kolejne, domowe sposoby.

Jak zrobić domowy oprysk na ćmę bukszpanową? To nic trudnego. W butelce ze spryskiwaczem wystarczy zmieszać

  • pół litra zimnej wody,
  • łyżeczkę sody oczyszczonej,
  • parę kropel płynu do mycia naczyń.

Mieszanką należy dokładnie spryskać krzew, także pomiędzy liśćmi. Równie dobrze sprawdzi się w tym przypadku ocet. Wystarczy zmieszać go z wodą w proporcji 1:1. Po takim oprysku larwy i ćmy same spadną na ziemię.

Pierwsze ćmy bukszpanowe pojawiły się w Polsce w 2016 roku
Pierwsze ćmy bukszpanowe pojawiły się w Polsce w 2016 roku123RF/PICSEL

Kiedy pryskać bukszpany od ćmy?

Wielu ogrodników, zauważając obecność szkodników na bukszpanach, sięga po chemiczne opryski. Równie dobrze sprawdzą się jednak te domowe. Co więcej, sporo oszczędzimy na ich przygotowaniu. Należy pamiętać, że oprysk na ćmę bukszpanową powinno się zaaplikować już w momencie zauważenia pierwszych gąsienic żerujących na roślinie. Im młodsza larwa, tym szybciej zginie.

Ile razy pryskać na ćmę bukszpanową? Oprysk należy powtarzać sukcesywnie, szczególnie, jeśli pogoda nie sprzyja, a za oknem pada deszcz. Ten zmyje bowiem preparat z krzewu, dając kolejne pole do popisu szkodnikom.

Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiejInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas