Zobacz, jak oszczędzić na praniu. Wykorzystaj sprawdzone sposoby
W czasach galopującej inflacji warto znaleźć skuteczne sposoby na oszczędzanie. Jednym z nich jest tańsze i bardziej efektywne pranie. Nie trzeba wiele, by zauważyć zadowalający rezultat. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak można prać taniej.
Spis treści:
Konkretne godziny prania
Pierwszym ze sposobów na tańsze pranie jest wybór odpowiednich godzin prania. Wszystko uzależnione jest od taryf, których ceny mogą wahać się w zależności od oferty dostawcy energetycznego. To wszystko uzależnione jest od zapotrzebowania na energię, które przypada zazwyczaj na porę między 16-19. Kiedy więc pranie jest najtańsze? Jak się okazuje, najniższe zapotrzebowanie na prąd przypada od późnych godzin wieczornych do rana (22-6). Jeśli mieszkasz w bloku, zobacz, w jakich porach obowiązuje cisza nocna. Nie wszyscy sąsiedzi będą zadowoleni z robienia prania, kiedy przypada czas odpoczynku. Łatwiejsze zadanie mają właściciele domów, gdyż nie są niczym ograniczeni. Koniecznością staje się jedynie dogadanie między domownikami.
Segregacja prania i wypełnienie bębna
Kolejna ważna sprawa to segregacja prania. Dzięki niej twoje tkaniny będą czyste i nie musisz martwić się o to, że zafarbują się. Zwróć uwagę na rodzaj tkaniny, a także zalecenia podane przez producenta na metce. Zwracaj też uwagę na wypełnienia bębna, gdyż nadmiar ubrań powoduje przeciążenie pralki. Efektem może być niedoprana odzież i negatywny wpływ na stan urządzenia. Postaraj się, by w bębnie pozostała pusta przestrzeń. To sprawi, że ubrania będą dokładniej doprane, bez plam i innych zabrudzeń.
Wybór odpowiedniego programu piorącego
Ważne jest również dostosowanie odpowiedniego programu piorącego. Zwróć uwagę na informacje podane na metce. Producenci odzieży podają tam wytyczne, co do prania odzieży. Kolejną sprawą jest wybór odpowiedniej temperatury: im niższa, tym mniejsze koszty prania. Wpływ na oszczędzanie ma też długość prania. Warto wybierać tryb eko, wiele nowoczesnych pralek ma taką funkcję. Zużywa on najmniejszą ilość energii i wody, co pozwala na spore oszczędności w skali miesiąca.
Zobacz: