Zrób to po powrocie z grzybobrania. Robaki uciekną z grzybów w popłochu
Oprac.: Joanna Leśniak
Grzybobranie było udane, więc z zadowoleniem wracasz do domu z pełnym koszykiem. Oczami wyobraźni widzisz smaczne dania, które przyrządzisz z leśnych zdobyczy. Grzyby smażone na maśle, zamienione w apetyczny sos, a może marynowane? Zanim te apetyczne wizje całkiem zawładną głową, musisz dokładnie oczyścić zbiory. Sprawdź, jak pozbyć się robaków z grzybów, by żaden nieproszony gość nie zrujnował posiłku.
Spis treści:
Czy robaczywe grzyby nadają się do jedzenia?
Kwestia ta dzieli grzybiarzy. Niektórzy za podstawowe kryterium uznają stopień, w jakim grzyb został napoczęty. Najwytrwalsi grzybiarze nie widzą w wykorzystaniu robaczywych okazów w kuchni żadnego problemu, pod warunkiem że dojdzie do wnikliwej obserwacji i precyzyjnego czyszczenia grzybów. Po drugiej stronie barykady znajdują się osoby, którym obecność robaków w grzybach całkowicie odbiera apetyt. Dodatkowo niejednokrotnie można spotkać się z zaleceniami specjalistów, aby takie okazy bez żalu wyrzucić.
Faktycznie, miąższ, który jest ewidentnie napoczęty przez intruzy, widać w nim dziury i korytarze wydrążone przez robactwo, nie powinien lądować na talerzu. Mimo to warto znać sposób na to, jak szybko pozbyć się robaków z grzybów, by upewnić się, że nieproszeni goście nie schowali się pod kapeluszami podczas grzybobrania albo transportu zbiorów do domu.
Jak szybko pozbyć się robaków z grzybów? Potrzebujesz dwóch rzeczy
Należy podkreślić, że zbiorów nie można trzymać w reklamówkach i foliowych workach. W takich warunkach szybko dochodzi do procesów związanych z rozkładem, przez co grzyby mogą stać się powodem zatrucia pokarmowego. Czyszczeniem grzybów i ich obróbką trzeba zająć się zaraz po powrocie do domu. Jak pozbyć się robaków z grzybów? Pomocny będzie prosty trik, który powinien znać każdy grzybiarz.
Wystarczy, że zanurzysz je w zimnej i osolonej wodzie na kilkanaście minut. Potencjalni intruzi szybko opuszczą swoje kryjówki, a ty unikniesz przykrej niespodzianki podczas gotowania. Patent ma jeszcze jeden atut — łatwiej będzie pozbyć się resztek piasku i igliwia.
Miej je na celowniku, czyli jakie grzyby są najmniej robaczywe?
Okazuje się, że zbiory jednego gatunku, cieszącego się dużym wzięciem wśród grzybiarzy i wielbicieli grzybowych dań, daje duże szanse na to, że w domu unikniemy rozczarowania i konieczności odrzucania dorodnych egzemplarzy. Mowa o pieprzniku jadalnym. Popularne kurki rzadko bywają robaczywe ze względu na swoje przeciwpasożytnicze właściwości.
Wiążą się one z obecnością w składzie hitinmannozy, która warunkuje to, że robaki trzymają się od grzyba z daleka. Substancja poraża układ nerwowy dorosłych osobników, negatywnie wpływa również na jaja intruzów. Z tych względów medycyna naturalna czerpała z potęgi grzybów pełnymi garściami. Do dziś przyrządza się nalewki z kurek, które mają działać korzystnie na ludzki organizm i wymiatać z niego pasożyty. Mimo wszystko nie zwalnia to nas z dokładnej kontroli stanu grzybów przed obróbką.
Pogoda ma znaczenie
Warto wiedzieć, że warunki atmosferyczne również mają wpływ na stan zbiorów. Żerowaniu robaków w grzybach sprzyjają wysokie temperatury — ciepło wspomaga rozwój larw. Dlatego upalne lato i słoneczna jesień to czas, kiedy trzeba zachować dużą ostrożność i dokładnie sprawdzać swoje łupy pod kątem obecności niepożądanych lokatorów. W chłodniejsze dni wycieczka do lasu być może nie jest aż tak przyjemna, ale daje większe szanse na grzyby bez robactwa.
Polecamy: