Zrób z grzejnikiem jedną rzecz. Ciepło zostanie w domu, a rachunki będą niższe

Lato jest już tylko wspomnieniem, więc przygotowujesz się do sezonu grzewczego i z pewnym niepokojem myślisz o kolejnych rachunkach za ogrzewanie? Znajomość prostych trików pozwoli ci cieszyć się przyjemną temperaturą w mieszkaniu bez zamartwiania się o wysokość faktury. Nie musisz planować kosztownych inwestycji. Jak zatrzymać ciepło w domu? Potrzebujesz tylko dwóch rzeczy.

Jak zatrzymać ciepło w domu? Nie daj się zaskoczyć mrozom
Jak zatrzymać ciepło w domu? Nie daj się zaskoczyć mrozom123RF/PICSEL

Przygotuj grzejniki na sezon grzewczy

Nadszedł czas, kiedy wyłączamy wentylatory przynoszące ulgę podczas upalnych dni. Zmienia się nasza garderoba, a do jesienno-zimowych miesięcy w odpowiedni sposób trzeba przygotować także dom. Jednym z podstawowych manewrów dla powstrzymania nadmiernej ucieczki ciepła z mieszkania jest uszczelnienie okien za sprawą dokręcenia jednej śruby. Gdy to już za tobą, skup się na kaloryferach.

Zadbaj o kaloryfer, by działał sprawnie przez cały sezon
Zadbaj o kaloryfer, by działał sprawnie przez cały sezon123RF/PICSEL

Przede wszystkim muszą być czyste. Zakurzone grzejniki nie działają efektywnie. Dodatkowo ciepłe powietrza zbiera mikrocząsteczki brudu i roznosi je po całym pomieszczeniu. Przebywanie w takich warunkach nikomu nie wyjdzie na zdrowie.

  • Niezależnie od tego, czy dysponujesz grzejnikami aluminiowymi, stalowymi, czy żeliwnymi, zacznij od usunięcia wierzchniej warstwy kurzu wilgotną szmatką.
  • Następnie uruchom odkurzacz, by zebrać brud zgromadzony w zakamarkach.
  • Na koniec doczyść urządzenie, ponownie używając wilgotnej ściereczki. Możesz nasączyć ją wodą wymieszaną z odrobiną płynu do mycia naczyń. Czyszczenie kaloryferów to podstawa w przygotowaniu się do sezonu grzewczego.

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie? Przygotuj karton i folię aluminiową

Choć w pierwszej chwili akcesoria te mogą kojarzyć się z zajęciami z plastyki, włożenie folii aluminiowej za grzejnik to prawdopodobnie jedna z najprostszych i najtańszych metod stworzenia warstwy izolacyjnej domowym sposobem i zatrzymania ciepła w mieszkaniu.

  • Znajdź duży karton i rozłóż go płasko. Jego powierzchnia powinna być minimalnie większa od obszaru, jaki zajmuje kaloryfer. W razie potrzeby możesz wykorzystać kilka mniejszych kartonów.
  • Owiń je szczelnie folią aluminiową, której zazwyczaj używasz w kuchni. Im będzie grubsza, tym lepiej się sprawdzi. Ważne jest, by była skierowana błyszczącą stroną na zewnątrz.
  • Tak przygotowany "ekran" umieść między grzejnikiem a ścianą.

Po co wkładać folię aluminiową za grzejnik?

Na czym polega skuteczność tego patentu? W prosty sposób i minimalnym nakładem finansowym stworzysz matę izolacyjną, która będzie odbijać ciepło. Trafi ono prosto do pomieszczenia, zamiast uciekać w stronę ściany.

Trik przyda się nie tylko osobom, których domy są kiepsko ocieplone. Dość szybko zauważysz, że grzejnik nie musi być ustawiony na maksymalną moc, by w pokoju było ciepło i przytulnie, a rachunki za ogrzewanie nie będą przyprawiać o zawroty głowy.

Kliknij w obrazek i weź udział w ankiecie
Kliknij w obrazek i weź udział w ankiecieINTERIA.PL

Nawyki, które skutkują chłodem w mieszkaniu. Unikaj jak ognia

Istnieje jeszcze kilka zasad, które warto odświeżać sobie podczas trwania całego sezonu grzewczego. Oprócz zadbania o czystość grzejników musimy pamiętać o tym, by nie zasłaniać ich meblami czy grubymi zasłonami. Takie bariery sprawiają, że wciąż odczuwamy niską temperaturę mimo pracy instalacji grzewczej na pełnych obrotach. Unikaj zasłaniania kaloryferów suszącym się praniem lub zdejmuj je od razu, gdy tylko wyschnie, jeśli nie masz innej możliwości.

Nie ukrywaj kluczy do mieszkania w przewidywalnych miejscachNewseria Lifestyle

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas