ZUS może ponownie przeliczyć emeryturę. Wystarczy jeden dokument
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część emerytów może zwiększyć swoje świadczenie poprzez ponowne przeliczenie emerytury. Warunkiem jest jednak dostarczenie do ZUS-u dodatkowych dokumentów, w tym książeczki wojskowej.
O podwyższenie emerytury mogą starać się osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku. Świadczenia tych osób były bowiem wyliczane na podstawie starych zasad, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych może je jeszcze raz przeliczyć. By tak się stało, emeryci muszę dołączyć do gotowego wniosku dowody dokumentujące pracę lub pobieranie wynagrodzenia przed przejściem na emeryturę.
ZUS przypomina: Ten jeden dokument może podnieść emeryturę
W tym miejscu warto zaznaczyć, że ZUS nie przeliczy ponownie świadczenia, jeśli emeryt złożył już wcześniej starą książeczkę wojskową. Mowa jest wyłącznie o dokumentach, które nie zostały jeszcze przedłożone. Oprócz książeczki wojskowej to np.:
- niedostarczone wcześniej świadectwa pracy
- angaże
- wpisy w legitymacji ubezpieczeniowej
- listy płac pobrane z archiwum
- stary dowód osobisty z wpisami dotyczącymi zatrudnienia.
O ile może wzrosnąć przeliczona ponownie emerytura?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że przeliczona ponownie emerytura może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych. Do 1988 roku służba wojskowa w Polsce trwała dwa lata, a taki dodatkowy stać może bardzo korzystnie wpłynąć na wysokość świadczenia. ZUS pochyli się jednak nad każdym wnioskiem indywidualnie.
Dostarczenie dodatkowych dokumentów, w tym książeczki wojskowej to nie jedyny sposób na zwiększenie emerytury. Jej wysokość zależy także od momentu zgłoszenia się na emeryturę. Co roku, 1 czerwca przeprowadzana jest waloryzacja składek na koncie emerytalnym, kapitału początkowego i składek na subkoncie. Osoby, które złożą wniosek o przejście na emeryturę w drugiej połowie roku, nawet już w lipcu, mogą otrzymać emeryturę wyższą nawet o 500 zł!