Urodziłaś się w tym roku? Możesz otrzymać wyższą emeryturę

Emerytura kapitałowa jest rodzajem dodatkowego świadczenia okresowego, przyznawanego kobietom, które spełniły łącznie kilka warunków. Wysokość dodatku obliczana jest na podstawie środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS – wartość tę dzieli się przez prognozowaną dalszą długość życia osoby upoważnionej do świadczenia. Przyjmuje się przy tym średnie wartości wynikające z tablic Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Emerytura kapitałowa to świadczenie, które mogą otrzymać niektóre kobiety między 60. a 65. rokiem życia
Emerytura kapitałowa to świadczenie, które mogą otrzymać niektóre kobiety między 60. a 65. rokiem życia123RF/PICSEL

Kto może dostać okresową emeryturę kapitałową?

Tylko określona grupa osób uprawniona jest do ubiegania się o okresową emeryturę kapitałową. Kto może dostać okresową emeryturę kapitałową? Są to wyłącznie kobiety:

  • urodzone po 31 grudnia 1948 roku,
  • należące do otwartego funduszu emerytalnego (OFE),
  • które ukończyły 60 lat,
  • są uprawnione do pobierania emerytury na nowych zasadach,
  • na subkoncie w ZUS mają zgromadzoną kwotę równą lub przewyższającą dwudziestokrotność dodatku pielęgnacyjnego (zweryfikowane na ostatni dzień miesiąca przed miesiącem, w którym ZUS przyznał kobiecie emeryturę na nowych zasadach).

Co jeśli któryś z warunków nie jest spełniony? ZUS odrzuci wniosek i nie przyzna emerytce okresowej emerytury kapitałowej. Te środki oczywiście nie przepadną - będą doliczone do podstawy, od której obliczona zostanie twoja emerytura wypłaca z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Kiedy wygasa okresowa emerytura kapitałowa?

Zastanawiasz się, czy okresowa emerytura kapitałowa jest dożywotnia? Niestety - jak sama nazwa wskazuje - nie jest przyznawana dożywotnio, lecz jest czasowo ograniczona. Kiedy wygasa okresowa emerytura kapitałowa?

  • W dniu poprzedzającym dzień Twoich 65. urodzin (jest to wiek emerytalny dla mężczyzn w Polsce) lub
  • w dniu śmierci lub
  • gdy środki na subkoncie wyczerpią się.

Co wtedy? Po wygaśnięciu prawa do okresowej emerytury kapitałowej, wysokość twojego świadczenia zostanie ustalona ponownie.

Co po okresowej emeryturze kapitałowej?

Po zakończeniu okresowej emerytury kapitałowej, nadal masz oczywiście prawo do emerytury, jednak już bez dodatkowych środków. Na tym etapie konieczne jest ustalenie kwoty świadczenia, jaka przysługuje ci od dnia 65. urodzin.

Jeśli byłaś członkinią OFE i otrzymałaś uprawnienia do swojego świadczenia po 1 października 2017 roku, nie musisz składać wniosku o przeliczenie emerytury. ZUS zrobi to automatycznie. Jeśli jednak byłaś członkinią OFE, ale prawo do emerytury nabyłaś przed tą datą, o przeliczenie wysokości świadczenia będziesz musiała złożyć wniosek na druku ERPO, dostępny na stronie zus.pl.

Wraz z ukończeniem 65 lat, tracisz prawo do otrzymywania okresowej emerytury kapitałowej
Wraz z ukończeniem 65 lat, tracisz prawo do otrzymywania okresowej emerytury kapitałowej123RF/PICSEL

Na czym polega przeliczenie emerytury po ukończeniu 65 lat?

Wraz z ukończeniem 65 lat, tracisz prawo do otrzymywania okresowej emerytury kapitałowej. Wtedy też konieczne jest przeliczenie wysokości świadczenia, do którego pod uwagę brane są:

  • składki, jakie wpłacałaś na ubezpieczenie emerytalne, a które zapisały się na Twoim indywidualnym koncie w ZUS (z uwzględnieniem waloryzacji),
  • zwaloryzowany kapitał początkowy,
  • środki, jakie zapisały się na Twoim subkoncie w ZUS (z uwzględnieniem waloryzacji).

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych na tej podstawie ustali, jaka powinna być wysokość Twojej emerytury, przy założeniu, że nie może być ona niższa niż dotychczasowe świadczenie wypłacane przez FUS i okresowa emerytura kapitałowa.

Ile można zyskać po ponownym przeliczeniu emerytury kapitałowej?

Po ponownym przeliczeniu emerytury, gdy skończy się czas wypłacania świadczenia okresowego, jej wysokość może wzrosnąć (na pewno nie zmaleje). Jakiego wzrostu możesz się spodziewać? Nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi, bo jest to obliczane w sposób indywidualny, na podstawie funduszy zgromadzonych na subkoncie w ZUS oraz kapitału początkowego. Jednak szacunkowo podwyżka może wynieść nawet kilkaset złotych.

Przeczytaj także:

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas