ZUS ponownie przeliczy emerytury. Kto zyska, a kto straci?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w każdej chwili można złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Jest to możliwe w sytuacji, gdy emeryt dysponuje nowymi dokumentami dotyczącymi dodatkowego stażu pracy czy dodatkowych zarobków. Jak złożyć wniosek i kto jeszcze może na nim zyskać?

ZUS może ponownie przeliczyć emeryturę pewnej grupy seniorów
ZUS może ponownie przeliczyć emeryturę pewnej grupy seniorów 123RF/PICSEL

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie przeliczy emerytury, ale by skorzystać z tej możliwości, należy złożyć odpowiedni wniosek i spełnić konkretne wymogi.

Kto może skorzystać z ponownego przeliczenia emerytury?

Z ponownego przeliczenia emerytury przez ZUS mogą skorzystać:

  • osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, pracują i odprowadzają składki,
  • osoby, które odnalazły brakujące dokumenty sprzed 1999 roku,
  • osoby, które mogą teraz udokumentować zarobki za lata sprzed przejścia na emeryturę lub zarobki, jakie były uzyskiwane po przejściu na emeryturę,
  • osoby, które po przyznaniu świadczenia pracowały lub opłacały składki społeczne.

Ponowne przeliczenie świadczenia emerytalnego może być opłacalne dla kobiet, które przed 1999 rokiem wychowywały dzieci. Do kapitału początkowego będą one mogły dodać maksymalnie sześć lat opieki. Opłaci się ono również kobietom podlegającym składkom w OFE, które przeszły na emeryturę przed 1 października 2017 roku i skończyły już 65 lat, ale nie osiągnęły podwyższonego wieku emerytalnego ustalonego dla mężczyzn.

Na czym polega ponowne przeliczenie emerytury?

Ponowne przeliczenie emerytury to po prostu podzielenie składek zapisanych na koncie zaraz po tym, jak dana osoba zaczęła pobierać świadczenie, przez średnie dalsze trwanie życia ustalone w dniu złożenia wniosku o przeliczenie świadczenia. ZUS bierze pod uwagę tylko te składki, które były zapisywane na koncie ubezpieczonego od miesiąca, w którym pierwszy raz pobierano emeryturę do miesiąca, w którym złożono wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia.

WAŻNE: Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może obniżyć obecnego świadczenia. W najgorszym wypadku odrzuci więc tylko wniosek o ponowne przeliczenie. Wniosek złożyć można na formularzu ERPO, który dostępny jest na stronie internetowej ZUS-u oraz osobiście, w każdej placówce. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia oraz osiągane wynagrodzenia.

Ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS. Kto zyska, a kto straci?
Ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS. Kto zyska, a kto straci?123RF/PICSEL

Czy można stracić na przeliczeniu emerytury?

Spora część seniorów, którzy zdecydują na na złożenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytury, może na tym tylko zyskać. Przy przeliczaniu emerytury, istotne są bowiem tablice trwania życia, które co roku ulegają aktualizacji, a nowe są zdecydowanie korzystniejsze. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyny, możliwy scenariusz.

Okazuje się, że dla niektórych seniorów ponowne przeliczenie emerytury może oznaczać stratę. Na szczęście, w takim przypadku Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie obniży świadczenia emerytalnego, ale wypłacać je będzie w takiej samej kwocie jak dotychczas.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas