Zwalcza trądzik, wzmacnia włosy. Smołowe mydło to kosmetyczny hit
Mydło smołowe, nazywane także dziegciowym to jeden z ulubionych kosmetyków naszych babć. Nic dziwnego, bo znane jest ze swojego dobroczynnego wpływu na skórę i włosy i pomaga zwalczać nawet tak ciężkie choroby jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Kto powinien stosować je regularnie?
Zobacz również:
Mydło smołowe, znane też jako mydło dziegciowe zawiera dziegieć. To ciemna, smolista substancja, powstająca w wyniku suchej destylacji drewna, kory i korzeni dwóch gatunków brzozy - omszonej i brodawkowatej.
Dziegieć brzozowy zawiera mnóstwo składników bioaktywnych, takich jak m.in.:
- fenole;
- polifenole;
- seskwiterpeny;
- substancje żywiczne;
- węglowodory aromatyczne;
- betulina;
- kwas betulinowy.
Co ciekawe, część związków zawartych w dziegciu nie została jeszcze rozpoznana!
Mydło smołowe znane jest ze swojego zbawiennego wpływu na stan skóry i włosów. Ma silne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, przeciwświądowe oraz przeciwłupieżowe. Działa silnie odkażająco, przeciwzapalnie, ale jednocześnie łagodzi podrażnienia i odżywia.
Mydło smołowe na skórę
Mydło smołowe polecane jest szczególnie osobom borykającym się z takimi problemami skórnymi jak:
- tłusta i mieszana skóra;
- zaskórniki;
- łojotok;
- trądzik;
- łuszczyca i atopowe zapalenie skóry;
- liszaje i odleżyny.
Mydło to znane jest ze swoich silnych właściwości oczyszczających - doskonale oczyszcza skórę z zanieczyszczeń, kurzu, łoju i resztek makijażu. Pomaga zwalczyć infekcje skóry, grzybice, stany zapalne, problemy z nadmiernym wydzielaniem sebum, a nawet czyraki czy zadrapania oraz suchą, popękaną skórę.
Mydło smołowe na włosy
Mydło smołowe oraz wszelkie kosmetyki z dodatkiem dziegciu brzozowego doskonale sprawdzą się też do pielęgnacji włosów. Zawarte w nim składniki aktywne wspomagają walkę z wypadającymi włosami, wzmacniają je i odżywiają. Mydło bywa także wykorzystywane w zwalczaniu wszy.
WAŻNE: Ze względu na swoje właściwości mydło dziegciowe może silnie wysuszać. Muszą więc na nie uważać osoby z suchą i podrażnioną skórą. Powinny je stosować nie częściej niż raz w tygodniu.
Zobacz również: Jak powstrzymać wypadanie włosów i odbudować je po lecie?