Robisz głupie rzeczy, choć wiesz, że to zły pomysł? Naukowcy mają odpowiedź

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu podjął decyzję, której potem żałował. Czasem to niewinne potknięcia, jak nieprzemyślany zakup, który okazuje się zupełnie niepotrzebny, a czasem poważniejsze błędy - jak trwanie w toksycznym związku, rezygnacja z wymarzonej szansy czy zranienie bliskiej osoby. Dlaczego więc, mimo że często wiemy, co powinniśmy zrobić, wybieramy coś zupełnie innego?

Często podejmujesz decyzje, których później żałujesz? Naukowcy doskonale wiedzą, dlaczego tak postępujesz!
Często podejmujesz decyzje, których później żałujesz? Naukowcy doskonale wiedzą, dlaczego tak postępujesz!123RF/PICSEL

Emocje kontra logika - kto tu naprawdę rządzi?

W teorii wszystko wydaje się proste: mamy rozum i intuicję, a każda decyzja powinna wynikać z racjonalnego osądu. W praktyce jednak nasze wybory są często kierowane przez emocje, a nie przez logikę. Kiedy stoimy przed trudnym wyborem, mózg włącza dwa systemy: racjonalny i emocjonalny. Ten pierwszy analizuje fakty, ocenia korzyści i ryzyko. Drugi natomiast reaguje na bodźce emocjonalne - strach, pragnienie akceptacji, potrzebę bezpieczeństwa.

To, dlatego tak często wybieramy "sercem" zamiast "rozumem". Trwamy w relacji, która nas unieszczęśliwia, bo boimy się samotności. Nie stawiamy granic w pracy, bo chcemy uniknąć konfliktu. Odwlekamy podjęcie ważnej decyzji, bo paraliżuje nas lęk przed porażką. Mimo że nasz rozum podpowiada jedno, emocje mają nad nim przewagę - i to one często przejmują kontrolę.

Chociaż często mamy wrażenie, że panujemy nad emocjami, wszystkie nasze decyzje są kierowane właśnie przez nie
Chociaż często mamy wrażenie, że panujemy nad emocjami, wszystkie nasze decyzje są kierowane właśnie przez nie123RF/PICSEL

Korzenie decyzji - dzieciństwo ma tu wiele do powiedzenia

Nasze wzorce działania rzadko są przypadkowe. Większość z nich kształtuje się w dzieciństwie, kiedy uczymy się, jak radzić sobie ze światem i emocjami. Jeśli w dzieciństwie doświadczyliśmy odrzucenia, braku bezpieczeństwa czy nadmiernych wymagań, te uczucia mogą kształtować nasze dorosłe decyzje.

Jeżeli na przykład jako dziecko nie czuliśmy się wystarczająco kochani, w dorosłości możemy podświadomie akceptować niezdrowe relacje, bo podświadomie czujemy, że lepiej być w złym związku niż w ogóle bez partnera. Albo jeśli byliśmy wychowywani w poczuciu, że musimy być perfekcyjni, w dorosłości możemy unikać ryzyka i nowych wyzwań w obawie przed porażką.

Strach przed stratą - dlaczego tak trudno się wycofać?

Psychologowie nazywają to "efektem utopionych kosztów". Im więcej zainwestowaliśmy w coś - czasu, emocji, energii - tym trudniej nam się z tego wycofać, nawet jeśli wiemy, że to nie ma sensu. To dlatego trudno zakończyć relację, w którą włożyliśmy lata pracy, albo porzucić projekt, który pochłonął wiele godzin wysiłku. W głowie uruchamia się mechanizm obronny: "Nie mogę tego teraz odpuścić, bo stracę wszystko, co już w to włożyłam".

Ten mechanizm działa nie tylko w relacjach, ale także w codziennych decyzjach - od kontynuowania nietrafionych inwestycji po zbyt długie trwanie w pracy, która nie daje nam satysfakcji. Strach przed stratą staje się silniejszy niż chęć zmiany.

Bardzo często podejmujemy decyzje, których żałujemy, ponieważ szkoda nam czasu i energii, które w coś zainwestowaliśmy
Bardzo często podejmujemy decyzje, których żałujemy, ponieważ szkoda nam czasu i energii, które w coś zainwestowaliśmy123RF/PICSEL

Jak przestać żałować i zacząć działać inaczej?

Żal po złych decyzjach to naturalna emocja, ale kluczowe jest to, co z nim zrobimy. Po pierwsze - zamiast obwiniać się za swoje błędy, warto spojrzeć na nie jak na lekcję. Co ta sytuacja mówi o mnie? Jakie emocje kierowały mną w momencie podjęcia decyzji? Po drugie - warto zacząć świadomie rozpoznawać swoje schematy działania. Jeśli na przykład masz skłonność do unikania trudnych rozmów, zastanów się, skąd to wynika - czy w dzieciństwie unikałaś konfliktów, żeby zyskać akceptację rodziców? A może powielasz wzorzec, który wyniosłaś z domu?

Po trzecie - ćwicz uważność. Decyzje podejmowane pod wpływem impulsu często kończą się żalem. Jeśli staniesz przed trudnym wyborem, daj sobie chwilę na zatrzymanie się, oddech i spokojne przeanalizowanie sytuacji. Zastanów się, czy kierujesz się strachem czy prawdziwą potrzebą.

Żałowanie złych decyzji to naturalny proces. Należy się więc nauczyć, aby wyciągać z nich wnioski
Żałowanie złych decyzji to naturalny proces. Należy się więc nauczyć, aby wyciągać z nich wnioski123RF/PICSEL

Żal to nie porażka - to szansa na zmianę

Poczucie winy i żalu może być destrukcyjne, ale równie dobrze może stać się impulsem do zmiany. Żałując czegoś, dostajemy cenną informację o sobie - o swoich pragnieniach, lękach i schematach działania. To moment, w którym możemy zacząć działać inaczej - bardziej świadomie, z większym zrozumieniem siebie.

Nie chodzi o to, by przestać popełniać błędy - bo to niemożliwe. Chodzi o to, by zrozumieć, dlaczego je popełniamy i wyciągać z nich wnioski. Wtedy każda decyzja - nawet ta błędna - staje się krokiem w stronę lepszego poznania siebie.

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka o sile kobiet i wspieraniu sięINTERIA.PL
INTERIA.PL
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?