To trzy oznaki toksycznej przyjaźni. Gdy je zauważysz, nawet się nie wahaj

Przyjaźń, podobnie jak relacja partnerska może nas wzbogacać i sprawiać, że czujemy się doceniani, akceptowani i lubiani. Z biegiem czasu może się jednak niekiedy okazać, że ta relacja nam nie służy, a wręcz jest toksyczna. Jakie trzy pierwsze rzeczy w przyjaźni mogą stanowić dla nas zachowania alarmujące, które mogą świadczyć o toksyczności?

Co powinno nas zaniepokoić w pierwszej kolejności w relacji przyjacielskiej?
Co powinno nas zaniepokoić w pierwszej kolejności w relacji przyjacielskiej? 123RF/PICSEL

Brak równowagi w relacji, jako pierwszy sygnał alarmowy

Mówiąc o toksycznych zachowaniach, które sprawiają, że czujemy się w przyjacielskiej relacji gorzej, możemy wymienić naprawdę sporo zachowań. Jednak na prowadzenie często wysuwają się trzy sygnały alarmujące, które gdy zauważymy, powinniśmy zastanowić się nad prawdziwością tej przyjaźni.

Pierwszym z sygnałów jest brak równowagi w tej relacji. W toksycznej przyjaźni jedna osoba często inwestuje więcej czasu, energii i uwagi niż druga. Jeśli stale czujesz, że dajesz więcej niż otrzymujesz lub że Twoje potrzeby są ignorowane, to jest to znak braku równowagi w relacji.

Na problem uwagę zwracają także twórcy profilu Instagramowego "Terapia online Hedepy". W poście poświęconym oznakom toksycznej przyjaźni widnieje punkt "Zawsze potrzebują czegoś od ciebie, ale gdy ty potrzebujesz wsparcia, zachowują się jakby nie istnieli".

Pozornie, zwłaszcza na początkowym etapie przyjaźni, taki problem może być niezauważalny, lub możemy dojść do wniosku, że pewnie ta druga osoba potrzebuje więcej czasu na zaangażowanie się w relację. Sytuacja jednak zaczyna nam doskwierać, gdy z biegiem czasu nic w tej kwestii nie ulega zmianie.

Czujesz się źle? Nie ignoruj swojego samopoczucia

Pierwsze toksyczne sygnały w przyjaźni, mogą być dla nas nieczytelne
Pierwsze toksyczne sygnały w przyjaźni, mogą być dla nas nieczytelne 123RF/PICSEL

Kolejnym sygnałem, który powinien nas zaniepokoić to nasze ogólne, złe samopoczucie. Może pojawić się przygnębienie, niepewność, smutek, apatia. Przyjaciel powinien być oparciem i źródłem pozytywnej energii.

W toksycznej relacji możesz zauważyć, że czujesz się wyczerpany emocjonalnie, zestresowany lub przygnębiony po spotkaniu z tą osobą. Częste krytykowanie, obwinianie lub ignorowanie Twoich uczuć to wyraźne sygnały ostrzegawcze.

Psychologowie często zwracają uwagę właśnie na ten aspekt, jako jeden z pierwszych sygnałów, jaki pojawia się w relacjach dla nas niekorzystnych. Osoba, która nie dodaje ci skrzydeł, a jedynie je podcina może nie być dla ciebie dobrym przyjacielem.

Szantaż, manipulacja i kontrola. Gdy to rozpoznasz, uciekaj

Gdy dojdzie do szantażu powinniśmy jasno zareagować na przekraczanie naszych granic
Gdy dojdzie do szantażu powinniśmy jasno zareagować na przekraczanie naszych granic 123RF/PICSEL

O ile pierwsze dwa sygnały mogą wymagać czasu, by dobrze je rozpoznać i scharakteryzować, tak pojawienie się szantażu, manipulacji i kontroli naszego życia przez przyjaciela, jest już jasną sytuacją, wymagającą natychmiastowej zmiany.

Osoby o nieszczerych zamiarach w stosunku do nas, będą chciały przejąć kontrolę nad naszym życiem, poprzez wpływanie na nasze decyzje i mając wgląd we wszystkie nasze plany. Aby je zmienić, gdy tylko coś nie idzie po ich myśli, są zdolni do używania technik manipulacji, jak chociażby szantaż.

Taki przyjaciel może próbować wzbudzać w Tobie poczucie winy, wywoływać w Tobie lęk przed odrzuceniem lub sprawiać, że czujesz się zależny od niego.

Psychoterapeuta: Jak zbudować dobrą relację z samym sobą?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas