Reklama

Tylko wybrani otrzymają dodatkowe 200 zł do emerytury

Dodatkowe 200 zł do emerytury mogą otrzymać trzy grupy zawodowe. Potrzebny jest wniosek, ale jego rozpatrzeniem nie zajmuje się ZUS. Komu przysługują dodatkowe pieniądze? Gdzie trzeba zwrócić się z formularzem? Rozwiewamy wątpliwości.

Emerytura dla części seniorów może być wyższa o 200 zł miesięcznie. Od początku roku przyznawany jest nowy dodatek, ale tylko wybrani mogą otrzymać comiesięczny zastrzyk gotówki. Dodatkowe środki mogą otrzymać 3 grupy zawodowe.

200 zł do emerytury. Komu przysługuje?

Dodatek do emerytury otrzymają emerytki i emeryci, którzy służyli w Ochotniczej Straży Pożarnej, Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym (GOPR) lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym (TOPR).

Z dodatku mogą skorzystać mężczyźni, którzy skończyli 65 lat i kobiety, które skończyły 60 lat. W przypadku mężczyzn ważny jest czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych przez co najmniej 25 lat,  w przypadku kobiet to 20 lat czynnej służby. Wystarczy, że udział w ratowniczych akcjach miał miejsce raz w roku. 

Reklama

Zobacz również: Nasze babcie myły tym okna bez używania detergentów

Dodatek do emerytury. Gdzie się zwrócić?

Świadczenie jest wypłacane po złożeniu odpowiedniego wniosku. Jednak jego rozpatrzeniem nie zajmuje się ZUS. Gdzie zatem zwrócić się z formularzem? Z wnioskiem musimy udać się do miejskiego lub powiatowego komendanta straży pożarnej. Każdy z nich będzie rozpatrywany indywidualnie.

Za wypłatę dodatkowej kwoty odpowiada Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.

Zobacz również: Jak podarować drugie życie prezentom, które nie trafiły w nasz gust?

Formalności krok po kroku

Jeśli Państwowa Straż Pożarna posiada dane potwierdzające bezpośredni udział osoby ubiegającej się o dodatkowe 200 zł do emerytury, taki wniosek wystarczy do wydania decyzji. W pozostałych przypadkach konieczne są dodatkowe formalności.

Emeryt musi wypełnić wniosek z klauzulą RODO i znaleźć 3 świadków, którzy wypełnią oświadczenia potwierdzające jego udział w akcjach ratowniczych. Jeden z nich musi być osobą, która pełniła funkcję publiczną lub pracowała w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej.

Następnie senior musi udać się do urzędu gminy, aby potwierdzić wiarygodność oświadczeń świadków. Następnie, z wnioskiem i oryginałami oświadczeń, emeryt musi udać się do powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej.

Jeśli złożony przez seniora wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, dodatek w wysokości 200 zł będzie wypłacany dożywotnio co miesiąc. Prawo do świadczenia ratowniczego ustaje wraz ze śmiercią uprawnionej osoby.

***

Zobacz również:

Czy za 1 maja można wziąć wolne?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | Dodatek do emerytury | seniorzy | emeryci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy